Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej chce edukować dzieci w zakresie oszczędnego zużycia wody

Profesor beskidzki edukuje dzieci z wodociagowcami z Cieszyna

Redakcja

21 maja 2023

Budowa ogrodów deszczowych oraz cykl warsztatów ekologicznych połączonych z konkursem plastycznym – w taki sposób dzieci ze szkół z rejonu działalności Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej będą uczyły się racjonalnego gospodarowania wodą. O tym, w jaki sposób należy dbać o wodę wraz z ekspertami z WZC opowie dzieciom bajkowa postać - Profesor Beskidzki.

“Łap wodę, czyli proste sposoby na duże zmiany, które opłaca się wprowadzić. Profesor Beskidzki wraz z Wodźminami na tropie” – pod takim hasłem przedstawiciele Wodociągowców Ziemi Cieszyńskiej zaprosili dzieci z klas 1-4 do zabawy. Profesor Beskidzki, bajkowa postać, pomaga wodociągowcom przeprowadzić uczniów poprzez tematy związane z obiegiem wody, uzdatniania jej, picia “kranówki” oraz wykorzystania deszczówki. Będzie pracował wraz ze swoimi Wodźminami, którymi w trakcie ekologicznych warsztatów będą stawać się sami uczniowie. Będą oni poznawać zależności w obiegu wody i dowiedzą się jaki wpływ na środowisko wodne ma każdy z nas. Wezmą udział w budowie ogrodów deszczowych.

- Stworzyliśmy takie scenariusze warsztatów, konkursu oraz budowy ogrodu deszczowego, by dzieci mogły poczuć się sprawcze, wobec tego co dotyczy każdej decyzji i podejścia w kontekście ochrony środowiska wodnego. Uczniowie poprzez zabawę są edukowani jak racjonalnie można gospodarować wodą. Ich prace plastyczne zostaną opublikowane w specjalnym kalendarzu przypominającym zasady troski o środowisko wodne. A po warsztatach na terenie ich szkoły powstanie ogród deszczowy, który jest jednym z przykładów na proste magazynowanie deszczówki niemal w każdym miejscu. Dla nas bardzo ważne, by dzieci zapamiętały, że darmową wodę z opadów trzeba gromadzić i zatrzymywać. Celem kampanii jest edukacja o racjonalnym gospodarowaniu wodą, a także przeciwdziałaniu suszy i powodzi właśnie poprzez mikroretencję – mówi Beata Halama, prezes Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej.

“Gotowi, aby dołączyć do grona Strażników Czystej Wody, czyli Wodźminów?” - takim zaproszeniem zaczynają się warsztaty, po których obieg wody w przyrodzie nie będzie miał dla dzieci żadnych tajemnic. Podczas zajęć zorganizowana zostanie także symulacja krążenia wody w przyrodzie, co dodatkowo uatrakcyjni zajęcia i będzie sprzyjało zapamiętaniu informacji. Uczniowie dowiedzą się na czym polega uzdatnianie wody przez wodociągowców i dlaczego polecają oni picie “kranówki” zamiast wody butelkowanej. Bardzo ważną częścią zajęć będzie właśnie wykorzystywanie deszczówki w ogródkach i małych przestrzeniach zielonych znajdujących się przy różnych budynkach. Dzieci dowiedzą się jak w prosty i estetyczny sposób, poprzez założenie ogrodu deszczowego, można gromadzić lub spowalniać spływ wód jednocześnie zwiększając w ten sposób bioróżnorodność otoczenia. Poznają też rośliny hydrofitowe, które idealnie nadają się do takich ogrodów.

Udział w projekcie potwierdziło 11gmin powiatu cieszyńskiego. Pierwsze warsztaty odbędą się jeszcze w maju w Istebnej, Dębowcu i Wiśle. Cały projekt, wraz z sadzeniem ogrodów deszczowych, zakończy się w połowie września.

Na realizację projektu Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej otrzymały dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

mat. praso

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.7µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3