Woda z Bystrej jest już zdatna do picia

Tap g760a2bb53 1280

Redakcja

15 lipca, 2023

To były trudne dni dla mieszkańców Bystrej w powiecie bielskim. W wodzie odkryto groźną bakterię. W piątek podjęto decyzję, że nie ma już zagrożenia. 

12 lipca PCZK Bielsko-Biała poinformowało, że wykryto bakterie Escherichia Coli w wodzie ze Stacji Uzdatniania w Bystrej. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydała decyzję o braku przydatności wody do spożycia.

- PAŃSTWOWY POWIATOWY INSPETKTOR SANITARNY W BIELSKU-BIAŁEJ Zawiadamia odbiorców wody przeznaczonej do spożycia pochodzącej z Stacji Uzdatniania w Bystrej przy ul. Klimczoka 267, że z powodu obecności w wodzie bakterii Escherichia Coli woda nie jest zdatna do spożycia - czytamy w komunikacie.

Woda z kranu nie nadawała się do: spożycia, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, wytwarzania lodu, mycia naczyń kuchennych. Woda podawana z sieci nie była też zdatna do kąpieli.

W Sołectwie Bystra ok 1200 gospodarstw było bez wody zdatnej do spożycia (ok 4000 osób). Pozbawiony wody zdatnej do spożycia był również szpital w Bystrej. Na terenie sołectwa wyznaczono punkty, gdzie można było pobrać wodę pitną z mauzerów oraz cystern.

W dniu 14.07.2023 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej wydał komunikat o nie stwierdzeniu obecności bakterii Escherichia coli oraz bakterii grupy coli w próbkach pobranych w dniu 13.07.2023 r. Wodę z sieci wodociągowej na terenie miejscowości Bystra, uznaje się za zdatną do spożycia.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 12.2µg/m3