Władze Częstochowy chcą rozszerzyć obowiązujący w mieście program „Dostępny lekarz”, mający zachęcić przedstawicieli tego zawodu do pracy w miejskim szpitalu. W czwartek radni mają zdecydować o objęciu stypendialnym wsparciem także personelu pielęgniarskiego.
Podczas środowej konferencji prasowej w Częstochowie prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) złożył pracownikom służby zdrowia życzenia z okazji przypadającego w tym dniu ich święta. Przypomniał, że w ostatnich latach samorząd Częstochowy przeznaczył 28 mln zł na remonty i wyposażenie Miejskiego Szpitala Zespolonego, dla którego jest organem założycielskim.
Przewodniczący Rady Miasta Częstochowa Zbigniew Niesmaczny wyraził przekonanie, że objęcie programem stypendialnym również pielęgniarek wzbogaci kadrę medyczną miejskiego szpitala, czyniąc go jeszcze skuteczniejszym w niesieniu pomocy. Dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego, a zarazem senator Wojciech Konieczny (Lewica) podkreślił, że program jest bardzo potrzebny i oczekiwany. Jak poinformował, kierowany przez niego szpital jest w stanie praktycznie od zaraz zatrudnić 50 pielęgniarek i 20-30 lekarzy.
"Chcemy zapewnić jak najlepsza opiekę pacjentom, dlatego potrzebujemy dobrze wykwalifikowanego, chętnego do pracy personelu, dlatego takiego inicjatywy są bardzo potrzebne" – powiedział dyrektor Konieczny.
Prowadzony w mieście od 2019 r. samorządowy program "Dostępny lekarz" jest częścią szerszego projektu pod nazwą "Teraz lepsza praca". Inicjatywa ma łagodzić problem braków kadrowych w częstochowskiej służbie zdrowia. Jego celem jest zachęcenie młodych lekarzy do pozostania w mieście na dłużej.
Samorząd przyznaje stypendium studentce lub studentowi kierunku lekarskiego, który zobowiązuje się podjąć zatrudnienie na stanowisku lekarza w publicznym podmiocie leczniczym, dla którego gmina Częstochowa jest organem założycielskim. Stypendysta zobowiązany jest podjąć pracę w mieście po zakończeniu kształcenia, jednak nie później niż w 18 miesięcy od ukończenia studiów, na okres nie krótszy niż 3 lata. Stypendium (2 tys. zł brutto miesięcznie) jest przyznawane na 9 miesięcy. Stypendium przyznaje się osobie, której średnia ocen za poprzedni rok akademicki jest nie mniejsza niż 3,5, oraz w przypadku zaliczenia w terminie V roku studiów (tj. do 30 września danego roku) i wpisania na kolejny rok akademicki. Warunkiem jest także niepowtarzanie roku, na który złożono wniosek o przyznanie stypendium, oraz niekorzystanie z urlopów określonych w regulaminie studiów, z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego.
Program "Dostępny lekarz" składa się z trzech elementów. Pierwszy to stypendia, drugi daje młodym medykom możliwość ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego z zasobu lokali czynszowych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS. Trzeci moduł to "Kształcenie i podnoszenie kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne". Przewiduje on m.in. refundację podnoszenia kwalifikacji lekarzy w trakcie specjalizacji – szkoleń wynikających z programu specjalizacji oraz innych szkoleń mających wpływ na jakość usług medycznych w zależności od potrzeb miejskiego szpitala.
(PAP)