Ostatnio tablice byly montowane m in w Sosnowcu przy przystanku Egzotarium

Redakcja

4 czerwca 2020

Kolejnych 60 tablic przystankowych zmiennej treści zainstaluje wkrótce na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii tamtejszy Zarząd Transportu Metropolitalnego. Dotąd zamontowano tam ok. 230 takich urządzeń, a do końca roku ma być ich ponad 500.

Po pierwszej pilotażowej fazie budowy Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (SDIP) - czyli w latach 2012–2014, kiedy na terenie sześciu miast regionu zamontowano 72 tablice - ZTM rozwija ten system. Według wcześniejszych informacji w ub. roku zamontowano 60 nowych tablic; w tym roku, w ciągu pięciu miesięcy od lutego - 100 kolejnych.

„Zakładamy, że za 15 miesięcy naszym pasażerom będą służyć już wszystkie tablice z tego projektu. Docelowo będzie ich ponad 500” - przekazał w czwartek rzecznik ZTM Michał Wawrzaszek.

Jak podał, w najbliższym czasie 60 nowych elektronicznych tablic informacyjnych zostanie rozmieszczonych w 12 miastach GZM, m.in. Zabrzu i Gliwicach. W pięciu miastach urządzenia staną po raz pierwszy - będą to: Czeladź, Piekary Śląskie, Radzionków, Rudę Śląską oraz Bytom.

Czytaj także: Metropolia: dotąd wróciła niecała połowa pasażerów komunikacji

Nowe tablice nieco różnią się od poprzednich wersji. Informacja wyświetlana jest po obu stronach, a boczny profil urządzeń w kształcie litery „V” sprawia, że wyświetlany tekst jest lepiej widoczny. Nowe tablice wyposażono w kamery. Nie zmienia się podstawowa funkcjonalność: pasażerowie widzą na tablicach, za ile minut przyjedzie autobus, tramwaj lub trolejbus.

Większe tablice jednostronne mają pojawić się m.in. na podziemnym przystanku pod katowickim dworcem kolejowym, na dworcach komunikacji miejskiej w Bytomiu, w Będzinie, w Sosnowcu (przy urzędzie miasta) oraz w Zabrzu. (PAP)

Foto: metropoliagzm.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 16.1µg/m3