Wirus czy bakteria? W bielskim "pediatryku" wykonują badanie, które określa rodzaj infekcji

Badanie okreslajace rodzaj infekcji

Dawid Płociński

20 października 2024

Od rodzaju choroby zależy metoda leczenia. To truizm, ale bywa, że precyzyjna diagnoza nie jest prosta, gdyż różne schorzenia mają podobne objawy. W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej wykonywane są badania, które dokładnie diagnozują dużą grupę infekcji wskazując tym samym, czy mają one wirusowy czy bakteryjny charakter.

Jesienna aura praktycznie co roku sprzyja znaczącemu wzrostowi zachorowań na infekcje wirusowe i bakteryjne wśród dzieci i młodzieży. Tak też jest obecnie, co wyraźnie widać między innymi po wzroście liczby małych pacjentów w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej.

Obok najczęstszych, wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych, zdarzają się również przypadki krztuśca oraz mykoplazmy, czyli chorób bakteryjnych. I nie są to bynajmniej przypadki jednostkowe. Problem polega na tym, że często choroby te mają bardzo podobne objawy i nawet doświadczony lekarz bez specjalistycznych badań może mieć problem z precyzyjną diagnozą. Tymczasem metody leczenia tych schorzeń są różne. 

- Na przykład w przypadku infekcji wirusowych nie ma sensu stosować antybiotyków, gdyż nie działają one na wirusy, a mogą narazić pacjenta na wystąpienie skutków ubocznych leku, zniszczenie flory fizjologicznej czy rozwój oporności bakterii na antybiotyki. A około 90% infekcji w wieku szkolnym i przedszkolnym to właśnie infekcje wirusowe. Co więcej, czasami bywa i tak, że organizm zmaga się z więcej niż jedną chorobą. Dlatego tak ważna jest dokładna wiedza o tym, na co dokładnie cierpi pacjent - mówi Monika Piwowarska, specjalista mikrobiologii medycznej w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej. 

Od kilku miesięcy Medyczne Laboratorium Diagnostyczne Szpitala Pediatrycznego dysponuje nowoczesnym i bardzo precyzyjnym urządzeniem do diagnostyki infekcji wirusowych oraz takich chorób bakteryjnych jak na przykład krztusiec czy mykoplazma. To aparat do diagnostyki PCR, który dokładnie określa rodzaj choroby na podstawie wymazu z nosa i gardła. Dotąd służył on jedynie pacjentom dziecięcego szpitala. Teraz z możliwości jakie daje ten aparat mogą skorzystać wszyscy zainteresowani, w tym również osoby dorosłe.

- Aby wykonać te badania pacjenci prywatni, spoza szpitala, nie muszą mieć lekarskiego skierowania i nie muszą być na czczo. Wystarczy przyjść do naszego laboratorium między 9.00 a 13.00. Wtedy wynik będzie jeszcze tego samego dnia - informuje Monika Piwowarska

Przypomina ona, że szpitalne Medyczne Laboratorium Diagnostyczne wykonuje także szeroką gamę badań analitycznych oraz mikrobiologicznych zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dla osób dorosłych. Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie od poniedziałku do piątku między 7.00 a 14.00 dzwoniąc pod numery: badania analityczne 33 828 40 79, badania mikrobiologiczne 33 828 40 78.

powiązane artykuły:

Leczenie boreliozy slask
Lokalne 12 października 2024

Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze, która dotyka coraz więcej osób. Nieleczo

Opieka nad chorym w domu
Lifestyle 14 października 2024

Opieka nad chorym w domu często wymaga nie tylko troski, ale również wiedzy i odpowiednic

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.1µg/m3 PM2.5: 2.7µg/m3