Wiemy kiedy tramwaje pojadą ul. Grundmanna w Katowicach

Tramwajek

Redakcja

20 grudnia, 2023

Wybudowana linia tramwajowa wzdłuż ul. Grundmanna, to pierwszy nowy fragment sieci tramwajowej w Katowicach od 76 lat! Od piątku nowym szlakiem będą kursować tramwaje linii nr 25.

Oficjalne otwarcie pierwszej od 76 lat nowej linii tramwajowej zaplanowane jest na najbliższy piątek, 22 grudnia. Ostatnia budowana od podstaw linia tramwajowa w Katowicach to przedłużenie linii od ówczesnej zajezdni przy ówczesnym Parku Południowym (Park Kościuszki) do pętli Brynów, oddane do użytku we wrześniu 1947 r. W późniejszych latach prowadzone były różne inwestycje tramwajowe, w tym dobudowa drugiego toru na odcinkach jednotorowych (np. do Szopienic czy Koszutki), zmiana położenia torowiska (np. wzdłuż ul. Chorzowskiej czy Gliwickiej za Bracką) czy budowa zajezdni w Zawodziu.

Umowa na budowę linii wzdłuż ul. Grundmanna została podpisana w marcu 2022 roku. Wykonawca wstępnie miał 14 miesięcy na zrealizowanie zadania pod nazwą „Budowa linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna w Katowicach. Połączenie dwóch magistralnych linii tramwajowych funkcjonujących w układzie wschód – zachód biegnących ul. Chorzowską oraz ul. Gliwicką”. Nastąpiło jednak półroczne opóźnienie. 

Zadanie to nie należało do najłatwiejszych, bo wymagało zbudowania wiaduktu z dwutorową linią tramwajową nad Drogową Trasą Średnicową w postaci nowego przęsła wiaduktu, po zachodniej stronie istniejących przęseł. A to wszystko na ruchliwej i często korkującej się ul. Chorzowskiej. 

Sama inwestycja ma pozwolić na bezpośrednie skomunikowanie wschodnich dzielnic Katowic z Parkiem Śląskim, Stadionem Śląskim czy osiedlem Tysiąclecia. Dodatkowym efektem realizacji tej inwestycji będzie poprawa elastyczności ruchu tramwajowego, pozwalając np. na ominięcie odcinka zablokowanego w skutek kolizji, awarii czy innych niecodziennych wydarzeń. 

Łącznikiem wzdłuż ul. Grundmanna pojedzie wydłużona linia 25 z Szopienic do Parku Śląskiego. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.1µg/m3 PM2.5: 7.5µg/m3