Wielka akcja policji na terenie województwa śląskiego. Zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej

386 77004

Redakcja

30 maja, 2023

W ubiegłym tygodniu małopolska policja przy współpracy z funkcjonariuszami z województwa śląskiego zorganizowała akcję wymierzoną w zorganizowaną grupę przestępczą. Policjanci na terenie Krakowa oraz kilku miejscowości województwa małopolskiego i śląskiego zatrzymali 8 osób.

W akcji uczestniczyli policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, wspomagani przez funkcjonariuszy z innych wydziałów krakowskiej komendy miejskiej, policjantów z krakowskich komisariatów, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Krakowie oraz Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny w Katowicach. "Nalot" został przeprowadzony 24 maja w Krakowie oraz w kilku innych miejscowościach województwa małopolskiego i śląskiego.

- W trakcie działań funkcjonariusze zatrzymali 8 osób, w wieku pomiędzy 25 a 33 rokiem życia. Z wykorzystaniem policyjnych psów służbowych oraz psa z Krajowej Administracji Skarbowej miejsca te zostały dokładnie przeszukane. Efektem tych działań było zabezpieczenie m.in. prawie 2,5 kilograma mefedronu, ponad 400 gramów amfetaminy, blisko 280 gramów marihuany, ponad 105 gramów ecstasy w formie proszku i 120 tabletek ecstasy, ponad 60 gramów grzybów halucynogennych, blisko 30 gramów kokainy - relacjonuje policja.

- Ponadto policjanci zabezpieczyli również ponad 270 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy, 62 telefony komórkowe, 10 laptopów, 2 sztuki broni gazowej, wagę elektroniczną, zgrzewarkę próżniową, kilkadziesiąt kart sim, oraz gotówkę w polskiej i zagranicznej walucie w kwocie odpowiadającej wartości około 20 tysięcy złotych. Wszystkie te rzeczy zostały zabezpieczone, a zatrzymani trafili do komendy, skąd następnie przewieziono ich do policyjnego aresztu - dodają służby. 

6 osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 5 osób, u których ujawniono środki odurzające i psychotropowe, odpowiedzą za ich posiadanie, w tym 3 osoby za posiadanie ich w znacznej ilości. Sąd wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztu na 3 miesiące. Wobec dwóch pozostałych osób zastosowane zostały wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej kodeks karny przewiduje kare pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do lat 5, natomiast za kierowanie taką grupą grozi nawet 10 lat odsiadki. Za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności natomiast posiadanie ich w znacznych ilościach zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Za wprowadzanie do obrotu narkotyków grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności natomiast wprowadzanie do obrotu ich w znacznych ilościach to kara do 12 lat odsiadki.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.5µg/m3 PM2.5: 7.1µg/m3