Więcej instalacji fotowoltaicznych w Dąbrowie Górniczej

Solar energy 860204 1920 1920x1080 1

Redakcja

8 czerwca 2020

Na domach w Dąbrowie Górniczej pojawi się więcej instalacji fotowoltaicznych. Będą montowane w ramach projektu realizowanego przez miasto. Montaże powinny ruszyć w lipcu.

Chodzi o projekt „Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach jednorodzinnych w Dąbrowie Górniczej”, przygotowany przez Urząd Miejski. Dzięki niemu 327 osób skorzysta z unijnego dofinansowania zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.

Dotacje, w łącznej wysokości 3 mln 263 tys. zł, pochodzą ze środków unijnych, przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski.

W czasie epidemii, część mieszkańców nie udostępniała swoich nieruchomości przedstawicielom firmy, która będzie realizować to zadanie. Dlatego termin prowadzonych przez nich oględzin technicznych i prac projektowych, niezbędnych do przygotowania montażu na poszczególnych budynkach, nieco się wydłużył. Na ten moment nie jest jednak zagrożony termin zakończenia montaży we wszystkich lokalizacjach, który został ustalony na połowę listopada.

Jest szansa, że na tym nie koniec i jeszcze więcej mieszkańców będzie mogło korzystać z „zielonej energii”. Miasto przystąpiło bowiem do następnego konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski, w ramach którego może pozyskać środki zewnętrzne na realizację kolejnej inwestycji proekologicznej. Podobnie jak wcześniej, chodzi o dofinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych. Dotacje dla dąbrowian mogą sięgnąć 85% kosztów.

W lutym mieszkańcy składali deklaracje uczestnictwa w tym projekcie. Po tym opracowana została dokumentacja i został złożony wniosek konkursowy. Orientacyjny termin jego oceny, podawany przez Urząd Marszałkowski, to grudzień 2020 r.

Instalacja fotowoltaiczna to Odnawialne Źródło Energii, zamieniające energię słoneczną w energię elektryczną. Prąd z takiej instalacji może pokryć w dużym stopniu zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, co znacząco zmniejsza rachunki za elektryczność. Zakup paneli solarnych to dobra inwestycja, która zwróci się po ok. 3 latach.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.8µg/m3 PM2.5: 6.9µg/m3