Więcej ekologicznych pojazdów w taborze katowickiego MPGK [Foto]

1tabor

Redakcja

10 czerwca 2020

Jedna mała śmieciarka i trzy większe, na które w sumie można załadować blisko 36 ton odpadów. Tabor katowickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej powiększył się o cztery nowe pojazdy zasilane gazem ziemnym (CNG).

– Śmieciarki na gaz ziemny to kolejny zakup w ramach wymiany taboru na bardziej ekologiczny. Zgodnie z zapisami ustawy o elektromobilności do końca 2022 roku co najmniej 10 procent naszej floty muszą stanowić pojazdy elektryczne lub napędzane gazem ziemnym. Do roku 2025 ma to być aż 30 procent. Od października ubiegłego roku w naszych zasobach jest już elektryczna zamiatarka pracująca na ulicach w centrum Katowic. Doskonale sprawdza się także w czasie pandemii, napełniana odpowiednim środkiem do dezynfekcji – mówi Robert Potucha, wiceprezes katowickiego MPGK.

Cztery nowe pojazdy kosztowały łącznie 3,1 mln zł brutto. Będą pracowały m.in. na terenie kilku największych osiedli w mieście. Mała śmieciarka marki Iveco ma ładowność 2,5 tony i ze względu na swoje stosunkowo niewielkie wymiary odbiera odpady z miejsc trudnodostępnych, jak np. wąskie uliczki, bramy, przejazdy, czy podziemne parkingi. Pozostałe trzy pojazdy to śmieciarki marki Scania, każda o ładowności blisko 11 ton. Dwie z nich odbierają odpady segregowane z dwóch stałych rejonów zlokalizowanych w centrum miasta oraz z osiedli Paderewskiego, Radockiego i Tysiąclecia. Trzecia odbiera odpady komunalne zmieszane z jednego stałego rejonu centrum Katowic. Nowe śmieciarki to potencjalna oszczędność na zakupie paliwa. Aktualnie koszt zakupu jednego litra paliwa CNG wynosi ok. 2,6 zł netto. Kolejną ich zaletą są aspekty ekologiczne.

Czytaj także: Katowice pierwsze miasto emobilne!

Nowe śmieciarki nie są dużo bardziej skomplikowane w obsłudze od dotychczasowych. Dzięki temu pracownicy MPGK nie muszą przechodzić dodatkowych kursów oprócz standardowego szkolenia z obsługi pojazdu przeprowadzanego przez dostawcę.

– Nowe śmieciarki napędzane gazem ziemnym to z jednej strony konieczność dostosowania się do nowych przepisów, a z drugiej to rutynowa wymiana starych i zużytych. Nasz tabor to łącznie 160 pojazdów i co roku musimy wymienić kilka wysłużonych na nowe. Mając na uwadze zapisy ustawy, wybieramy te, które spełniają jej wymogi. We wrześniu trafią do nas kolejne trzy gazowe pojazdy, a jeszcze w tym roku planujemy zakup sześciu następnych. Trafią one do Działów Transportu Odpadów i Oczyszczania Miasta – uzupełnia Robert Potucha.

Aktualnie trwa procedura przetargowa, która ma wyłonić dostawcę sześciu kolejnych śmieciarek. Dostawa tych samochodów planowana jest na marzec przyszłego roku.

2tabor

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.5µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3