Wiec poparcia dla RAFAKO

IMG 20231215 WA0012

Redakcja

15 grudnia, 2023

Co dalej z RAFAKO? Wszystkiego dowiemy się tuż przed Bożym Narodzeniem. Zarząd, pracownicy i samorządowcy wierzą w to, że akcjonariusze porozumieją się pomiędzy sobą i podejmą decyzje, która uratują spółkę. 

RAFAKO ma wielomilionowe zobowiązanie. Sytuacji nie poprawiło zakończenie sporu z Tauronem. Spółka stoi na skraju upadłości. Rywalizacja trwa też wśród akcjonariuszy. Jedna ze stron forsuje konwersję wierzytelności na akcje, bez prawa poboru akcjonariuszy (zwłaszcza PBG w stanie restrukturyzacji w likwidacji) oraz emisję tych akcji skierowaną do PG Energy. To spowodowałoby "rozmycie" udziałów PBG w RAFAKO, na co większościowy udziałowiec nie wyrażał do tej pory zgody (bo jak tłumaczył, musi się kierować interesem swoich wierzycieli). Takie działanie pozwoliłoby wejść nowemu inwestorowi, którym miała być spółka PG Energy.

Przez ostatni rok doszło też do kilku zmian prezesów i zarządów RAFAKO. Aktualny prezes Robert Kuraszkiewicz został powołany na 3 dni przed nadzwyczajnym walnym zgromadzeniem, chociaż tego samego dnia konferencje prasową chciał zorganizować poprzedni prezes Dawid Jaworski. 

Wiec poparcia

Na 21 grudnia zaplanowane kolejne nadzwyczajne walne zgromadzenie, które najprawdopodobniej jest ostatnią deską ratunku. Akcjonariusze ponownie będą rozważać m.in. emisję akcji do PG Energy. 

15 grudnia w siedzibie firmy odbył się wiec poparcia dla raciborskiej spółki RAFAKO. Udział w tym wydarzeniu wzięli pracownicy, nowy prezes RAFAKO oraz prezydent Raciborza i posłanka KO Gabriela Lenartowicz.

- Uczynię wszystko co w mojej mocy, aby RAFAKO przetrwało ten trudny okres i odbudowało silną pozycję w przemyśle energetycznym - twierdzi prezydent Raciborza, Dariusz Polowy. 

- Sytuacja jest krytycznie trudna. W sytuacji ratowania spółki nie pomogło też to, że rząd, który odchodził, odchodził tak długo. W tym czasie nie było decyzyjności - ocenił prezes Kuraszkiewicz. Dodał, że koncepcja uratowania spółki jest przygotowania i leży "na stole". Pokazuje ona, jakie decyzje powinni podjąć akcjonariusze. Są tam wyliczenia oraz instrukcje, kto co powinien zrobić. Prezes zapewnił, że potencjalni klienci są gotowi na współpracę, ale muszą czekać, aż wyjaśni się przyszłoćć spółki. 

Gabriela Lenartowicz poinformowała pracowników, że Donald Tusk jest informowany na bieżąco o sytuacji Rafako. O wszystkim wie też minister aktywów państwowych Borys Budka. Posłanka dodała, że po przeprowadzeniu audytu w sektorach zarządzanych przez rząd, przeanalizowane zostaną możliwe metody wsparcia zgodne z prawem dla RAFAKO.

fot. UM Racibórz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.3µg/m3 PM2.5: 20.1µg/m3