Wicestarosta apeluje o pomoc w obsadzie dyżurów na pediatrii Szpitala Śląskiego w Cieszynie

Starosta cieszyn szpital apel

Redakcja

26 października, 2021

Starostwo Powiatowe w Cieszynie wraz ze Szpitalem Śląskim w Cieszynie apelują do lekarzy rodzinnych, internistów i pediatrów z terenu powiatu cieszyńskiego o pomoc w obsadzie dyżurów na oddziale pediatrycznym w ZZOZ w Cieszynie.

Obecna trudna sytuacja kadrowa może doprowadzić do konieczności zamknięcia oddziału z uwagi na brak personelu medycznego. Nie możemy dopuścić do takiej sytuacjiponieważ jest to jedyny taki oddział w naszym PowiecieWszyscy jesteśmy zobowiązani do zapewnienia poczucia bezpieczeństwa dzieciom oraz ich rodzicom poprzez utrzymanie ciągłości pracy tego ważnego oddziału

- mówi Janina Żagan, Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego.

Należy podkreślić, że ten problem dotyczy nie tylko cieszyńskiej lecznicy, gdyż podobna sytuacja występuje w wielu polskich szpitalach.

Oddziały pediatryczne pękają w szwach, tak jest w sąsiednich szpitalach, jak również w naszym szpitalu. W tej chwili na 18 miejsc jest przyjętych 19 małych pacjentów. Gdyby dzisiaj szpital zamknął oddział pediatryczny, nasi pacjenci musieliby szukać miejsca w sąsiednich placówkach medycznych, a one są także przepełnione. I pewnie taka dziwna sytuacja będzie trwała. Jeszcze rok temu było leczonych tutaj po kilka, maksymalnie kilkanaścioro dzieci, a w tej chwili jest pełny oddział. Jeżeli szpital zamknie oddział pediatryczny, a będzie zmuszony to zrobić w przypadku braku personelu medycznego - właściwie lekarzy pediatrów, co wtedy lekarze rodzinni zrobią ze swoimi pacjentami, gdzie ich poślą w sytuacji, kiedy będą wymagali leczenia szpitalnego? Czy o tym ktoś myśli w ogóle? Czy zastanawiają się nad losem swoich podopiecznych? Odwołujemy się do ich sumień, do ich ideałów, poczucia odpowiedzialności za swoich pacjentów! Pomóżcie szpitalowi cieszyńskiemu, dajmy tam naszych lekarzy, chociaż na jeden dyżur w miesiącu

dodaje Wicestarosta.

Podsumowując - oddział można uratować, jeżeli przychodnie lekarskie z terenu powiatu cieszyńskiego tzw. POZ-ety oddelegują co najmniej jednego lekarza rodzinnego, internistę czy pediatrię na 1 dyżur w miesiącu. Dyrekcja szpitala ma zabezpieczone na ten cel środki finansowe.

Janina Żagan podkreśla, że Zarząd Powiatu Cieszyńskiego, mając na względzie dobro małego pacjenta, nie chce zamknięcia tak bardzo potrzebnego oddziału i stanowczo sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu. Zamknięcie pediatrii dla rodziców oznacza także konieczność szukania pomocy w innych, bardziej odległych szpitalach, co potencjalnie może stworzyć zagrożenie dla życia i zdrowia najmłodszych mieszkańców z powiatu cieszyńskiego.

 

Źródło: Urząd Miejski w Cieszynie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.0µg/m3 PM2.5: 10.1µg/m3