Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Sosnowiecki Szpital po covidzie. Wracają odwiedziny, ale zmian jest więcej

Sosnowiecki Szpital Miejski/facebook
Sosnowiecki Szpital Miejski wraca do normalnego trybu pracy i przywraca możliwość odwiedzin pacjentów. Czas walki z pandemią, był jednak także okresem realizacji różnych przedsięwzięć sprzyjających rozwojowi szpitala. Sprzęt za 6 mln złotych (m.in. respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne) i otwarcie nowego, specjalistycznego laboratorium diagnostycznego, to przykłady istotnych zmian, które pojawiły się w funkcjonowaniu placówki.

Z końcem marca zakończyły działalność oddziały covidowe Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. W czasie ostatniej fali pandemii, placówka dysponowała 110 łóżkami dla pacjentów z COVID-19, w tym 3 respiratorowymi.  W sumie, w różnych rolach, w walce z COVID-19 w szpitalu pracowało blisko 700 osób.

Ponadto, podczas pandemii szpital przeszedł kilka istotnych zmian, które poprawiały standard jego funkcjonowania, a w konsekwencji, poszerzyły zakres oferowanych świadczeń medycznych.

Laboratorium w nowej lokalizacji i z nowymi usługami

Nowo otwarty Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, czyli laboratorium, oferuje pacjentom wiele specjalistycznych badań z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury pomiarowej. Można wykonać je zarówno ze skierowania lekarza, jak i komercyjnie. 

W czerwcu 2021 r. zakład zyskał nową lokalizację na III piętrze Budynku A, w wyremontowanych pomieszczeniach po Bloku Operacyjnym. Dla pracowników zmiany przyniosły większy komfort pracy, pacjenci zaś zyskali dostęp do większej liczby specjalistycznych badań i możliwość skorzystania z komercyjnego Punktu Pobrań.

"Oferujemy szeroki zakres badań laboratoryjnych, pobieranych w dogodnych dla pacjenta godzinach, z możliwością płatności gotówką oraz kartą na miejscu w Punkcie pobrań. Służymy również fachową pomocą w doborze odpowiednich badań" – mówi Joanna Pierzchała, Koordynator Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i dodaje:

"Nasze laboratorium może pochwalić się wykwalifikowanym personelem składającym się z: 10 Diagnostów laboratoryjnych, w tym 3 specjalistek w dziedzinie Laboratoryjnej Diagnostyki Medycznej, 1 osoby w trakcie specjalizacji, 1 specjalistki w dziedzinie Transfuzjologii Klinicznej oraz 7 techników  analityki medycznej".

Pandemia nie przeszkodziła w sprawnym działaniu szpitala, a dzięki dofinansowaniu szpital zyskał specjalistyczny sprzęt za 6 mln zł.

Sosnowiecki Szpital Miejski, pomimo trudnej sytuacji epidemicznej, stale zapewniał specjalistyczną opiekę medyczną. W trosce o pacjenta nieprzerwanie pracowały: Oddział Kliniczny Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej, Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Chirurgii Artroskopowej oraz Oddział Urologii.

Kilka dni temu działalność wznowiły oddziały: Chorób Wewnętrznych I i Oddział  Neurologii z Pododdziałem Udarowym, a także Oddziału Chirurgii Ogólnej z Otolaryngologią. Po Świętach nastąpi otwarcie Oddziału Otolaryngologii i Geriatrii. Po remoncie przywrócone zostanie rownież działanie Oddziału Skórno-Wenerologicznego.

"Sprawna organizacja leczenia pacjentów nie byłaby możliwa bez poświęcenia i oddania personelu medycznego szpitala. Ogromne podziękowania należą się wszystkim z 700-osobowej kadry pracowników naszej placówki. Jestem dumna z całego zespołu, który doskonale zdał egzamin z próby, jaką jest pandemia koronawirusa"- mówi Aneta Kawka, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Pozyskana przez szpital w czasie pandemii aparatura medyczna będzie nadal wykorzystywana do diagnostyki, monitorowania i prowadzenia skutecznych terapii dla pacjentów. W znacznej mierze przyczyni się ona do podniesienia efektywności leczenia, co przełoży się na komfort i bezpieczeństwo chorych.

Środki na zakup sprzętu oraz aparatura przekazane zostały przez Gminę Sosnowiec, Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, Ministerstwo Zdrowia, Województwo Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowskią Metropolię, Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Sosnowiecką Korporację Wydawniczą SCW Sp. z o.o. a ich łączna wartość to prawie 6 milionów złotych.

Wśród specjalistycznej bazy sprzętowej, w jaką podczas pandemii, zaopatrzony został szpital znajdują się m.in.: respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, zestawy do terapii wysokoprzepływowej, aparaty USG, mammograf cyfrowy, aparat RTG czy videolaryngoskop.

1% dla Fundacji Ochrony Zdrowia Szpitala Miejskiego w Sosnowcu „Zdrowie” – ta pomoc nie wymaga wysiłku i nic nas nie kosztuje

Nieocenionym wsparciem dla placówki jest Fundacja Ochrony Zdrowia Szpitala Miejskiego w Sosnowcu „Zdrowie”, która w ostatnim roku działalności przekazała na  potrzeby pacjentów i personelu Szpitala w trakcie epidemii COVID-19 środki ochrony indywidualnej o wartości 450 tys. zł w postaci: kombinezonów medycznych 900 szt. i maseczek medycznych, FFP2 i FFP3 w łącznej liczbie ponad 45 tys. szt. Fundacja Ochrony Zdrowia Szpitala Miejskiego w Sosnowcu „Zdrowie” powstała w 1992 roku, a jej ideą jest wspieranie działalności leczniczo-usługowej Szpitala Miejskiego w Sosnowcu.

Zbliża się czas rozliczeń podatkowych i każdy z nas ma możliwość wyboru organizacji, której przekaże 1% swojego podatku. Wszyscy, którzy zechcą, mogą wypełniając zeznanie za 2021 r, w odpowiedniej rubryce formularza PIT, wpisać numer KRS:0000037538, pod którym zarejestrowana jest Fundacja Ochrony Zdrowia Szpitala Miejskiego „Zdrowie”.

Zmiany zasad odwiedzin

Sosnowiecki Szpital Miejski wraca do pracy w normalnym trybie i przywraca także możliwość odwiedzin. Wizyty w Oddziałach Chorób Wewnętrznych I oraz Neurologii, a także Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym są możliwe w godzinach pomiędzy 7.00 a 19.00. Ważne jest, aby pacjenta odwiedzała tylko jedna osoba jednocześnie, a czas wizyty nie powinien przekraczać 20 minut. Odwiedziny pacjentów w pozostałych oddziałach są możliwe za każdorazową zgodą lekarza – czas trwania odwiedzin pozostaje ograniczony do zaspokojenia najpilniejszych potrzeb pacjenta oraz do jednej osoby odwiedzającej. W całym Szpitalu nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz obowiązek dezynfekcji rąk, co dotyczy personelu, pacjentów oraz wszystkich odwiedzających.