Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
19 °C
AAA

Sasin: Rozmawiamy. Będą podwyżki w PGG?

Wiadomości
Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kontynuują w czwartek po południu rozmowy z zarządem spółki oraz szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych, wicepremierem Jackiem Sasinem i jego zastępcą Adamem Gawędą.

W trakcie przerw w spotkaniu jego uczestnicy nie komentują przebiegu rozmów. Nieoficjalnie potwierdzają, że przerwy, podczas których związkowcy i przedstawiciele rządu konferują w osobnych salach, służą omówieniu składanych w trakcie spotkania propozycji i postulatów obu stron.

"Rozmawiamy" - powiedział wicepremier Sasin, wchodząc na spotkanie po przerwie. Wcześniej deklarował, że resort aktywów państwowych chce poznać związkową ocenę sytuacji w górnictwie i oczekiwania strony społecznej. Nie powiedział, czy ministerstwo zamierza przedstawić związkom konkretne propozycje w odpowiedzi na ich postulaty.

Czytaj także: PGG połączy Staszic, Wujka i kopalnię Wesoły?

Po zakończeniu czwartkowych rozmów spodziewany jest briefing prasowy z udziałem wicepremiera Jacka Sasina. W spotkaniu, obok szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych, bierze udział wiceminister w tym resorcie Adam Gawęda, odpowiedzialny za sprawy górnictwa węgla kamiennego. Jest także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz prezes PGG Tomasz Rogala i dwaj wiceprezesi tej spółki: ds. finansowych Andrzej Paniczek i ds. pracowniczych Jerzy Janczewski. Stronę społeczną reprezentują przedstawiciele kilku górniczych związków, m.in. Solidarności i Sierpnia'80.

Od kilku miesięcy w największej górniczej spółce trwa spór zbiorowy, a od ubiegłego piątku - pogotowie strajkowe. W środę związkowcy ogłosili harmonogram dalszych protestów - 17 lutego w kopalniach i zakładach PGG ma odbyć się dwugodzinny strajk ostrzegawczy, a ponad tydzień później - referendum strajkowe. Na 28 lutego zaplanowano górniczą manifestację w Warszawie.

Związkowcy domagają się 12-procentowej podwyżki wynagrodzeń w tym roku oraz korzystniejszych od proponowanych przez zarząd zasad wypłaty nagrody rocznej (tzw. czternastej pensji) za ubiegły rok. Sprzeciwiają się też - jak mówią - planom "cichej likwidacji kopalń" i żądają rozwiązania problemu wysokich zwałów niesprzedanego węgla. Wskazują, że jest to efektem importu z Rosji oraz nieodbierania zakontraktowanego surowca przez energetykę. Wicepremier Sasin zadeklarował niedawno, że spółki Skarbu Państwa nie będą już sprowadzać węgla zza granicy.(PAP)

Foto: PAP


Komentarze