Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
28 °C
AAA

Dworzec w Katowicach ma patrona! Został nim Konstanty Wolny

Wiadomości
Dziś w Katowicach odbyła się uroczystość nadania dworcu PKP imienia Konstantego Wolnego. Udział w wydarzeniu wzięli m.in Jarosław Wieczorek - wojewoda śląski, wnuk Konstantego Wolnego oraz dyrektor Muzeum Śląskiego - Maria Czarnecka.

Konstanty Wolny - był górnośląskim działaczem narodowym i społecznym na rzecz polskości Górnego Śląska, współpracownik Wojciecha Korfantego, współautor Statutu Organicznego Województwa Śląskiego, pierwszy marszałek Sejmu Śląskiego.

Dziś na katowickim dworcu odbyła się uroczystość nadania mu imienia Konstantego Wolnego.  Nadanie imienia Konstantego Wolnego dworcu w Katowicach - to jest wyjątkowe miejsce na mapie regionu - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a następnie odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. 

Dzisiejsza uroczystość nadania dworcowi kolejowemu w Katowicach imienia Konstantego Wolnego i odsłonięcie pamiątkowej tablicy z wizerunkiem tej wybitnej postaci, to wyraz hołdu złożonemu jednemu z najważniejszych górnośląskich działaczy narodowych (...) Wierzę, że nowa nazwa dworca oraz odsłaniana dziś tablica będą przypominać mieszkańcom oraz wszystkim odwiedzającym miasto o tym wielkim Ślązaku (...) Nie byłoby bowiem ojczyzny, którą znamy, bez walki o polskość Śląska, bez wielkich Ślązaków, którzy w sercu zawsze mieli ojczyznę, tak jak miał ją marszałek Sejmu Śląskiego - Konstanty Wolny

napisał w liście premier mateusz morawiecki. 

My oprócz swojej podstawowej działalności, jaką jest dbanie o rozwój kolei, modernizację i budowa dworców, staramy się dbać o naszą narodową tożsamość i przybliżać takie postacie jak Konstanty Wolny - powiedział Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

Pragnę bardzo serdecznie podziękować za wysiłek i trud, za doprowadzenie do realizacji tak pięknego pomysłu. 

Powiedział konstanty wolny, wnuk patrona dworca w katowicach. 

Na dworcu zorganizowana została również specjalna wystawa "Twarze Powstańców", której organizatorami są Muzeum Śląskie i Fundacja Ślązacy.pl. Wystawa będzie prezentowana na dworcach w całej Polsce i umożliwia poznanie dziejów śląska podróżującym.