Węgla nie ma nawet dla górników. "Stoją w kolejkach po kilka tygodni, żeby odebrać deputat"

DSC 5597

Redakcja

28 września, 2022

Kryzys energetyczny nie omija nawet tych, którzy pracują przy wydobyciu. Górnicy również mają problem z otrzymaniem należnego im deputatu. Stoją w kolejkach po kilka tygodni, żeby odebrać węgiel. Natomiast ci, którzy zadeklarowali dodatek pieniężny na opał otrzymują go w przeliczeniu 600 zł za tonę.

Górnik pobierający talon, ma pomniejszone wynagrodzenie o kwotę talonu. To kilkaset złotych. Talon dotychczas ułatwiał uzyskanie węgla. W tym roku nawet pracownicy kopalń mają problem ze zdobyciem opału.

- Już nawet nasi górnicy stoją w kolejkach po kilka tygodni żeby odebrać węgiel, który dostali na talony. Doprowadziliśmy do sytuacji, że w kraju, który ma milionowe złoża węgla, brakuje tego węgla, mało tego, na zlecenie rządzących prezesi jeszcze ograniczają jego wydobycie - powiedział Rafał Jedwabny z Sierpnia '80. 

Nie wszyscy emerytowani górnicy otrzymują nadal talony. Kopalnie zastosowały tutaj różne taktyki. Jednym wypłacano  jednorazowo świadczenie w wysokości 10 tysięcy na poczet zakupu węgla, innym przysługuje miesięczny dodatek do emerytury w wysokości 160 zł (przeliczono go po 600 zł za tonę przy przysługujących 3 tonach).  Niektórzy emeryci górniczy nie dostają wcale deputatu. 

- Po tylu latach przepracowanych na kopalni ja dostaje 1800 zł na zakup węgla, a tona na składzie kosztuje 3000 - mówi nam jeden z emerytowanych górników.

Na kopalni Halemba górnikom przysługuje odebranie 8 ton węgla w naturze, co miesiąc pół tony, a co kwartał tona. Tyle tylko, że tamtejsi górnicy musieli zrzec się możliwości odbierania deputatu na emeryturze. 

Dodatkowo nie każdy rodzaj opału przysługuje górnikom w takiej samej ilości. Przykładowo dla tych, którzy potrzebują orzech, który jest tańszy dostaną tonę, ale już tym palący ekogroszkiem przysługuje 800 kg, bo jest droższy. Górnicy nie otrzymają w tej samej wadze węgla, ale w tej samej kwocie. Mogą też dopłacić różnicę. 

Górnicy, którzy do listopada zadeklarowali chęć odebrania talonów na węgiel i zdążyli je wykorzystać na początku roku, w marcu i kwietniu w większości otrzymali należny im opał. Natomiast ci, którzy chwili odebrać go w wakacje lub teraz, to stoją w tygodniowych kolejkach po kruszec, który codziennie wydobywają. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.7µg/m3 PM2.5: 10.8µg/m3