We wtorek kolejny protest przeciwko szybkiej kolei do CPK. Tym razem w Wyrach

Fot Magdalena Klyta 1

Redakcja

21 lutego 2022

Mieszkańcy gminy Wyry nie zgadzają się na budowę linii kolei dużej prędkości nr 170, której dwa z czterech proponowanych wariantów przebiega właśnie przez Wyry i Gostyń. W tej sprawie napisali list do sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, Marcina Horały. Pod dokumentem podpisało się 1686 mieszkańców.

Nie wyrażamy zgody na przebieg linii szybkiej kolei nr 170, związanej z budową CPK, przez naszą Gminę. Gmina Wyry, nasza Mała Śląska Ojczyzna, ma charakter rolniczy, na jej terenie są duże obszary leśne stanowiące część tzw. zielonych płuc dla całego Górnego Śląska. Inwestycja w szybką kolej nie przyniesie naszej Gminie żadnych korzyści, bezpowrotnie zaś zniszczy te zielone walory. Zniszczy wiele rodzinnych gospodarstw rolnych prowadzonych w naszej Gminie od pokoleń. Podzieli Gminę, stworzy zagrożenie dla mieszkańców, zwiększy hałas. Stanie się dla mieszkańców Gminy Wyry niewyobrażalną uciążliwością – czytamy w liście wysłanym do ministra Horały. Mieszkańców w walce o domy wspierają radni gminy.

Uprzejmie prosimy Pana Ministra, Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, oraz wszystkich innych odpowiedzialnych za ten projekt o zmianę decyzji i uwolnienie naszej Gminy od tego, niszczącego nas, problemu – dodają mieszkańcy gminy Wyry.

Na 22 lutego mieszkańcy gminy Wyry planują protest - podobny do tych, które zorganizowano w Orzeszu, Mikołowie i Katowicach. Przeciwnicy budowy szybkiej kolei do CPK w woj. śląskim zablokują drogę wojewódzką 928 w Wyrach (skrzyżowanie ulic Pszczyńska, Łaziska i Zjednoczenia). Wszystko rozpocznie się o godz. 16:00. - Utrudniamy ruch na drodze w cyklu powtarzalnym maksymalnie do godz. 18.00 - informują organizatorzy i przypominają o zachowaniu bezpieczeństwa (kamizelki, maseczki, dystans). Organizatorzy podkreślają, że jest to protest przeciwko CPK, a nie polityczno-ideologiczny. 

Wtorkowy protest odbędzie się z zachowaniem wszelkich wymogów związanych z panującą epidemią. Uczestników prosi się o zabranie kamizelek odblaskowych, maseczek, a także gwizdków, trąbek czy wuwuzeli oraz walizek, które są symbolem przymusowej wyprowadzki. Organizatorzy zapraszają na protest przede wszystkim mieszkańców Wyr i Gostyni, ale również inne osoby, które chcą wesprzeć demonstrację.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 15.7µg/m3