Wanda Nowicka - Posłanka na Sejm RP

Wanda nowicka poslanka

Redakcja

10 września, 2023

Sylwetka posłanki Wandy Nowickiej. Dowiedz się kim jest i czym się zajmuje.

Wanda Nowicka, kandydatka na posła z KW Nowa Lewica w okręgu nr 29. Kim jest, czym się zajmuje?

Wanda Nowicka urodziła się w 1956 roku w Lublinie. Posiada wykształcenie wyższe. Ukończyła studia z zakresu filologii klasycznej na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała także filozofię i nauki polityczne na Sorbonie w Paryżu. Pracowała jako nauczycielka łaciny, greki i angielskiego w liceach ogólnokształcących w Warszawie. Współzałożycielka Stowarzyszenia na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo Neutrum oraz Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Autorka wielu raportów do ONZ i Unii Europejskiej na temat łamania praw człowieka, w tym praw kobiet. Wielokrotnie występowała na forach międzynarodowych (ONZ, UE, Harvard University, Columbia University, New School, CUNY, Universytet Kalifornijski na temat praw człowieka). Członkini Rady Kongresu Kobiet. Prezeska Stowarzyszenia Równość i Nowoczesność.

Działalność polityczna

Posłanka i wicemarszałkini Sejmu VII kadencji. W wyborach do Sejmu w 2019 roku, startując z pierwszego miejsca na liście Sojuszu Lewicy Demokratycznej (jako przedstawicielka Wiosny, w ramach koalicji Lewica) w okręgu nr 29, otrzymała 25 767 głosów. W IX kadencji Sejmu przewodnicząca Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz współzałożycielka i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku kandyduje z 1 miejsca na liście KW Nowa Lewica w okręgu nr 29 obejmującym powiaty: gliwicki i tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice, Zabrze.

Wanda Nowicka kontakt:

e-mail: biuroposelskie.wnowicka@gmail.com

tel. 661 609 506

tel. 792 913 515

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.5µg/m3 PM2.5: 7.4µg/m3