W Zawierciu nie powstanie kopalnia cynku!

Csm 71501246 2596546223738543 9210457671491125248 o ebce4af0c7

Redakcja

22 czerwca 2020

Dzisiaj, podczas specjalnej konferencji prasowej Minister Środowiska Michał Woś oraz Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski poinformowali, że koncesja poszukiwawcza na złoża cynku i ołowiu nie zostanie przedłużona - pisze na swoim fanapgu prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

– Podjąłem decyzję o nieprzedłużaniu koncesji poszukiwawczej na złoża na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – poinformował dzisiaj w Katowicach minister środowiska Michał Woś. Podczas konferencji prasowej, w której uczestniczył też wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Szef resortu środowiska wyjaśnił, że przedsiębiorca – który chciał wybudować kopalnię cynku i ołowiu w powiecie zawierciańskim – miał 10 lat na dokładne zbadanie tych złóż i nie wykorzystał tego czasu. Jak tłumaczył minister Michał Woś, spośród 800 odwiertów, które miał wykonać inwestor, wykonał ledwie 100 i w kolejnych prośbach o przedłużenie koncesji zmniejszał tę liczbę.

Minister nawiązał także do aspektów związanych z ochroną przyrody. – Bardzo mi zależy, żeby ochrona przyrody była na jak najwyższym poziomie, żeby te piękne tereny, które mamy w województwie śląskim, czyli Jurę (…) żeby zachowały też ten swój pierwotny charakter – powiedział szef resortu środowiska.

Wojewoda Jarosław Wieczorek odniósł się z kolei do oczekiwań mieszkańców powiatu zawierciańskiego w tym temacie. – Mieszkańcy tego obszaru od wielu, wielu lat bardzo usilnie starają się, aby nie zaburzyć tej równowagi przyrodniczej na tym terenie. Wydaje się, że decyzja Pana Ministra wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom społecznym […] – podkreślił wojewoda.

To między innymi dzięki licznymi protestami mieszkańców w Zawierciu nie powstanie kopalnia. Kopalnię chce wybudować firma rodem z Kanady - Rathdowney. Mieszkańcy obawiają się przede wszystkim szkód, jakie kopalnia miałaby wyrządzić w lokalnym środowisku.

foto: UM Zawiercie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.9µg/m3 PM2.5: 15.6µg/m3