W Tychach powstanie HUB Zielonej Gospodarki

Gfdtgfcd

Redakcja

3 listopada, 2022

W Tychach powstanie miejsce przeznaczone dla przedsiębiorstw zajmujących się szeroko pojętą ekologią i „zielonymi” technologiami. Tyski HUB będzie się mieścił przy ul. Piłsudskiego, w środkowej, niezagospodarowanej dotąd części budynku Zespołu Szkół Municypalnych, pomiędzy Mediateką, a Halą Sportową.

26 października urząd miasta podpisał umowę na wykonanie projektu tej inwestycji.  

"Chcemy w jednym miejscu zgromadzić wszystkie strefy aktywności, administracji publicznej, przedsiębiorstw prywatnych, start-up’ów, być może też uczelni, które w swojej działalności zajmują się szeroko pojętą ekologią, zmianami klimatycznymi, nowymi źródłami energii" – mówi Jan Cofała - naczelnik Wydziału Innowacji i Inwestycji w Urzędzie Miasta Tychy.

Tychy są postrzegane jako zielone miasto i chcą, by ta opinia została utrzymana. Dlatego m.in. inwestują w „zielone” technologie. Ma to zachęcić przedsiębiorców i mieszkańców do pozostania w mieście, a także do lokowania swoich firm właśnie w Tychach.

"Chcielibyśmy wspomóc przedsiębiorstwa, firmy i działalności, które chciałyby rozwijać się w tym obszarze. Do tej pory środki, które pozyskiwaliśmy przeznaczaliśmy głównie np. na komunikację miejską, albo na infrastrukturę: kanalizację, przebudowę dróg, budowę parkingów czy oświetlenie. Teraz uznaliśmy, że czas zwrócić się z ofertą do przedsiębiorców, którzy też płacą podatki u nas w mieście i także są ważną częścią naszego miasta.  Mamy nadzieję, że to zachęci przedsiębiorców i mieszkańców do pozostania w mieście, a także do lokowania swoich firm właśnie w Tychach" – mówi Hanna Skoczylas – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Miasto chce na budowę HUB-u pozyskać środki z programu Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Gmina stara się o pozyskanie 100 mln zł na sfinansowanie tego przedsięwzięcia.

"Za pomocą tych funduszy planujemy zrobić krok do przodu, wyprzedzając oczekiwania mieszkańców i przedsiębiorców"- podkreśla Jan Cofała.

W ramach umowy firma ma m.in. opracować projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno - budowlany wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi niezbędnymi dokumentami, a także uzyskać pozwolenia na budowę.

Zgodnie z umową na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę wykonawca – firma Paradox ma 8 miesięcy od daty zawarcia umowy, na opracowanie koncepcji: 6 tygodni od daty zawarcia umowy.

 

Źródło: UM Tychy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3