W Teatrze Zagłębia zabrzmi głos wolnej Ukrainy

DSC 4347 2022 12 22 064315 iggf

Redakcja

22 lutego, 2023

24 lutego mija rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Scena Teatru Zagłębia oddaje głos Ukrainkom i Ukraińcom i zaprasza na monodram "Ona wojna". 

24 lutego Teatr Zagłębia zapraszana opowiadający o wojnie, emigracji i moralności przejmujący, bo złożony z głosów ukraińskich kobiet, monodram „Ona wojna".

Scena Teatru Zagłębia jest pierwszą polską sceną, na której wystawiony będzie monogram „Ona wojna" i jedyną w rejonie, który tego dnia – 24 lutego - odda swoją scenę ukraińskim artystom.

„ONA WOJNA" to przejmujący monodram złożony z głosów ukraińskich kobiet i dziewczyn. To opowieść o wojnie, emigracji, nierównościach, o moralności i próbie poradzenia sobie z wszechogarniającym kryzysem – także tym osobistym.

Czy strach, ból, nienawiść i odwaga mają płeć? Czy – i jak – wojna podważyła zwyczajowe wyobrażenie płci i zakwestionowała tradycyjne role społeczne? „Ona wojna" to poruszająca i osobista wypowiedź Svitlani Melnyk (aktorki i współautorki scenariusza), poprzez videoart uzupełniona głosami ukraińskich kobiet. To wielogłos, z którego wyłania się nieoczywisty portret dzisiejszej Ukrainy i Ukrainek.

Będący owocem współpracy Teatru Publicyst (Charków) i Teatru Varta (Lwów) spektakl w reżyserii Kostiantyna Vasiukova jest w założeniu formą walki o wolność, podmiotowość i tożsamość Ukrainy. Powstał z potrzeby wsparcia i podtrzymania życia kulturalnego w okupowanym kraju. Poprzez sceniczną dokumentację i interpretację osobistych doświadczeń Ukrainek zadaje pytania o metody samostanowienia ukraińskiego społeczeństwa podczas rosyjskiej inwazji.

Premiera monodramu „ONA WOJNA" odbyła się 15 lipca 2022 roku we Lwowskim Teatrze Lalek. Spektakl wielokrotnie gościł potem w różnych przestrzeniach Lwowa. Dzięki wsparciu finansowemu z ukraińskiego Funduszu Izolacji i Unii Europejskiej, wystawiono go również w Łucku, Iwano-Frankowsku, Odessie, Dnieprze, Charkowie i Kijowie. We wrześniu monodram zaproszono na odbywający się w Norymberdze TRIGGER Festival für Politik und Menschenrechte in Theater und Performance. W październiku z powodu ataku rakietowego odwołano występ w ramach lwowskiego Festiwalu Złoty Lew. W listopadzie w ogólnoukraińskiej telewizji Suspilne odbyła się premiera spektaklu w wersji wideo. Ukraińska Prawda uznała monodram „Ona wojna" za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych czasu wojny.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.7µg/m3 PM2.5: 17.9µg/m3