W świętochłowickiej szkole powstał mural, który upamiętnia Prezydentów RP na uchodźstwie

328247021 2987847148014902 901872449919819032 n

Redakcja

3 marca, 2023

Na jednej ze ścian w wewnątrz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Świętochłowicach pojawił się mural. Został oficjalnie odsłonięty 2 marca. Upamiętnia Prezydentów RP na uchodźstwie.

Mural był inspirowany pracą plastyczną, która zajęła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie „Misja: Wolna Polska". Konkurs odbył się w ramach kampanii edukacyjnej towarzyszącej projektowi sprowadzenia z Anglii do Polski szczątków trzech Prezydentów RP na uchodźstwie. Mural został wykonany w oparciu o pomysł uczennic ósmej klasy świętochłowickiej szkoły podstawowej: Natalii Dudek i Zuzanny Jagiełło.

W odsłonięciu muralu udział wzięli Daniel Beger – Prezydent Miasta Świętochłowice, Wojciech Labuda – Pełnomocnik do spraw Ochrony Miejsc Pamięci w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,  Mikołaj Falkowski – Prezes Zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego, Ryszard Mozgol – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. oraz laureatki konkursu.

- Dumą napawa mnie fakt, że to uczennice naszej szkoły zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie na projekt muralu. Cieszę się, że dzięki nim możemy brać udział w tak podniosłym wydarzeniu. Dodatkowo odsłonięcie ma miejsce w wyjątkowym czasie. Najdalej wczoraj upamiętnialiśmy naszych kolejnych bohaterów podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Musimy dbać o naszą polskość i to właśnie dzieje się na naszych oczach - mówił podczas spotkania Daniel Beger.

fot. UM Świętochłowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 16.3µg/m3 PM2.5: 15.0µg/m3