W Światowy Dzień Wody Katowickie Wodociągi przypominają o jej ogromnym znaczeniu. Czy wody może zabraknąć?

Czy wody może zabraknąc

Redakcja

22 marca 2024

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody, którego tegorocznym hasłem jest „Woda dla pokoju". Katowickie Wodociągi nieustannie starają się podkreślać znaczenie wody dla ludzkiego życia i ekosystemów, a także zwrócić uwagę na konieczność jej oszczędzania oraz odpowiedzialnego wykorzystywania. Przykładem mogą być warsztaty edukacyjne prowadzone w ostatnim tygodniu w katowickich szkołach i przedszkolach

Woda jest fundamentem życia na Ziemi. Jest niezastąpionym składnikiem naszego organizmu, niezbędnym dla zachowania zdrowia i sprawności fizycznej. Ponadto woda odgrywa kluczową rolę w wielu procesach przemysłowych, rolniczych i społecznych. Dlatego też warto zwrócić uwagę na sposoby, w jakie możemy przyczynić się do jej oszczędzania i ochrony – mówi Stanisław Krusz, prezes Katowickich Wodociągów.
Woda dostarczana przez miejskie sieci wodociągowe, jak te zarządzane przez nas, podlega surowym normom jakościowym i jest regularnie kontrolowana, aby zapewnić, że jest bezpieczna do spożycia. Picie wody z kranu nie tylko przyczynia się do redukcji ilości odpadów związanych z opakowaniami butelek, ale także pozwala zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy w porównaniu z zakupem wody butelkowanej – dodaje prezes Krusz.

Setki tysięcy litrów dziennie

Czy jako społeczeństwo zdajemy sobie sprawę, ile wody potrzeba do wytworzenia jednej pary jeansów? Ile wykorzystuje się do wyprodukowania tabliczki czekolady? Czy zastanawialiśmy się, ile wody zużyto, aby stworzyć laptopa? Wydawać by się mogło, że wody na świecie jest mnóstwo i jej zasoby są nieskończone. Jednak coraz częściej można spotkać się z informacjami, że są miejsca, gdzie jej brakuje. Ponadto warto zdać sobie sprawę, jaką część z aktualnych zasobów stanowi woda słodka, która nadaje się do spożycia.

Do wyprodukowania tabliczki czekolady potrzebne jest 1 720 l wody. Para jeansów to już 7 600 litrów, para butów to 8547 l, a produkcja komputera pochłania około 26 720 l wody. Można by tak wymieniać bez końca natomiast istotne jest to, że aby móc stworzyć te wszystkie produkty niezbędne jest sięganie do zasobów wodnych z miejsc, które od dawna cierpią na ich niedobory i dotkliwie odczuwają skutki zmian klimatycznych. Konsumpcyjny tryb życia w znaczącym stopniu przyczynia się zatem do pogłębiania problemu wyczerpywania się światowych zapasów wody.

Budowanie świadomości dbania o wodę

W ramach obchodów Światowego Dnia Wody Katowickie Wodociągi przeprowadzały przez ostatni tydzień warsztaty merytoryczne w placówkach szkolnych, począwszy od przedszkoli, przez szkołę podstawową, aż do szkoły średniej. Wodociągi odwiedziły także Centrum Społecznościowe w Śródmieściu i Zawodziu, rozmawiając z seniorami miasta. Celem tych działań było budowanie świadomości zarówno wśród młodszych jak i starszych mieszkańców na temat korzystania z wody i jej znaczenia dla życia codziennego oraz ekosystemu.

– Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję dowiedzieć się skąd pochodzi woda dostarczana do ich kranów, jak przebiega proces jej uzdatniania oraz jakie są korzyści płynące z picia wody z kranu. Dodatkowo omówiono również znaczenie oszczędzania wody i jakie proste codzienne nawyki mogą przyczynić się do redukcji jej zużycia – mówi Jolanta Wszędyrówny z Katowickich Wodociągów, która prowadziła warsztaty.


powiązane artykuły:

Katowicka kranówka
Lokalne 11 marca 2024

Wielu z nas zastanawia się, jakie są najlepsze źródła nawodnienia. Decydujemy się na zaku

204214236 329157842009972 3115861220537107037 n
#EkoSilesia 22 czerwca 2021

W związku z trwającymi upałami i związanym z tym zwiększonym poborem wody Miejskie Przedsiębiorstwo

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3