W Sosnowcu rusza program „Złota Rączka"

Zlota raczka sosnowiec

Redakcja

9 kwietnia 2024

10 kwietnia w Sosnowcu rusza program „Złota Rączka". To darmowa usługa drobnych napraw domowych dla seniorów .

Wielu samotnych seniorów może liczyć tylko na siebie lub wąskie grono bliskich. Władze miasta chcą jednak, aby zawsze mogli liczyć na pomoc przy niewielkich domowych naprawach. 

Nasz projekt ma na celu zapewnienie seniorom dostępu do bezpłatnych usług w zakresie drobnych naprawa domowych – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Program jest przeznaczony dla osób, które ukończyły 70. rok życia i mieszkają w Sosnowcu. 

Chodzi nam przede wszystkim o osoby samotne lub małe dwuosobowe gospodarstwa domowe. Tam bardzo często nie ma kto przeprowadzić podstawowych prac czy też obowiązków domowych. Te osoby często skazane są same na siebie – dodaje Monika Holewa, pełnomocnik prezydenta ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej.

Dzięki programowi, tzw. Złota Rączka bezpłatnie wykona podstawowe prace: wymieni żarówkę, naprawi przeciekający kran, wyreguluje drzwi, podłączy pralkę czy też wykona inne naprawy, które nie wymagają specjalistycznych uprawnień ani natychmiastowej interwencji.

Zdajemy sobie sprawę, że to nie wszystko, ale chcemy także aby pomoc była szersza. Jeśli prace wymagają zakupu jakiegoś sprzętu, np. baterii łazienkowej, karnisza czy lampy, będziemy kierowali się zasadą, że te materiały Senior musiałby mieć już zakupione – wyjaśnia prezydent Sosnowca.

Potrzebę wizyty senior będzie zgłaszał na specjalną infolinię. 

Każdy senior z programu będzie mógł korzystać raz w miesiąc, choć nie będziemy się sztywno trzymali tej zasady – każdy przypadek będzie analizowany indywidualnie – dodaje Monika Holewa.

Realizatorem zdania jest Sosnowiecka Spółdzielnia Socjalna S3, która promuje zasady ekonomii społecznej poprzez zatrudnianie głównie osób z niepełnosprawnościami.

Zlecenie usługi przyjmowane będzie telefonicznie od środy 10 kwietnia pod numerem telefonu 511 978 471 w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, od poniedziałku do czwartku w godzinach od 9.00 do 14:00 oraz w piątek w godzinach od 9.00 do 11:00.

Usługi wykona Szymon Chwałka, który wyposażony jest w identyfikator z logo projektu „Złota rączka dla Seniora" oraz dojeżdża do klientów specjalnie oznakowanym samochodem.

powiązane artykuły:

Wybory samorzadowe
Lokalne 8 kwietnia 2024

W Sosnowcu bez zmian. W I turze wyborów samorządowych zwyciężył Arkadiusz Chęciński (Koalicja Pl

Otwarcie pogotowia w sosnowcu
Lokalne 4 kwietnia 2024

W Sosnowcu otwarto nową siedzibę Rejonowego Pogotowia Ratunkowego. To największa w historii wojew

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.3µg/m3 PM2.5: 2.9µg/m3