W Sosnowcu powstanie nowoczesne więzienie. Będą nowe miejca pracy

SRK SW GS

Redakcja

28 stycznia 2022

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała 35 działek po kopalni KWK Porąbka-Klimontów o łącznej powierzchni 69 tys. m2 na rzecz Skarbu Państwa, a konkretnie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej, z przeznaczeniem na budowę więzienia. Sosnowiec dla uregulowania podziału przekazał 3 działki (3100 m2).

Pierwsze budynki wysłużonego aresztu śledczego powstały w 1905. Początkowo jako magazyny i budynki mieszkalne, a  następnie zaadaptowano je dla celów penitencjarnych. Jeszcze przed II wojną światową na terenie dzisiejszego aresztu funkcjonowało więzienie składające się z dwóch budynków. Więzienie zostało znacznie rozbudowane przez Niemców w trakcie okupacji w latach 1939 – 1945.

 Jest to dla mnie wielkie wydarzenie, ponieważ jestem sosnowiczaninem i pracowałem w Areszcie Śledczym w Sosnowcu i doskonale znam warunki pracy w tym miejscu. Przekazanie tych działek to swoista lokomotywa do budowy nowoczesnego więzienia”

powiedział ppłk Paweł Golanka zastępca dyrektora okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach.

Więzienie powstanie w rejonie ulicy Dmowskiego, na terenach gdzie do 2000 roku funkcjonowała kopalnia „Porąbka-Klimontów".

Reputacja Sosnowca rośnie, bo to kolejna instytucja ponadlokalna, która zwiąże się z naszym miastem. To także nowe miejsca pracy”

podsumowuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Jak podkreślał ppłk Paweł Golanka teren pod przyszłe więzienie jest najlepszą możliwą lokalizacją w Sosnowcu, oddaloną od bezpośredniej zabudowy mieszkaniowej.

Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości co do lokalizacji przy ulicy Dmowskiego to zapraszam do kontaktu. Jesteśmy na takie spotkanie otwarci, przekażemy na nim szczegóły inwestycji”

przekazał zastępca dyrektora okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.4µg/m3 PM2.5: 12.0µg/m3