W Raciborzu powstał historyczny chodnik. 14 płaskorzeźb wykonanych z brązu przybliża historię miasta

Dsc9781

Redakcja

1 lipca, 2022

Racibórz stworzył chodnik historyczny, który w atrakcyjny sposób przybliża najważniejsze wydarzenie z historii miasta.

To kolejny po szlaku Racibórz Retro (tablice przedstawiające fotografie dawnego Raciborza) pomysł na przybliżenie historii miasta zarówno turystom jak i jego mieszkańcom.

14 płaskorzeźb wykonanych z brązu zdobi chodnik na skwerze Pieczki. Całą trasę rozpoczyna tablica informacyjna w pięciu językach przybliżająca przedstawione wydarzenia z historii Raciborza.

"Chodnik historyczny powstał w tym miejscu nieprzypadkowo. Jest to z jednej strony ścisłe historyczne centrum naszego miasta, a zdrugiej strony punkt w połowie drogi między pomnikiem Eichendorfa a basztą więzienną. Miejsce to z racji braku wzmożonego ruchu samochodów jest idealne aby przewodnik oprowadzjący turystów mógł przystanąć wraz z grupą i przybliżyć najważniejsze momenty z dziejów Raciborza" - mówił podczas otwarcia wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

 

Chodnik powstał dzięki współpracy miasta z wrocławską ASP. Prezentowane dzieła sztuki rzeźbiarskiej są wynikiem pracy studentów tej akademii. Trzech z czternastu twórców szlaku odwiedziło Racibórz wraz ze swoim dziekanem by nieco przybliżyć proces twórczy kierując nimi podczas tworzenia tych prac.

Podczas oficjalnego otwarcia nowej turystycznej atrakcji obecny był również znany i ceniony raciborski historyk Paweł Newerla. Prace wywarły na nim bardzo pozytywne wrażenie a po zapoznaniu się z całokształtem wyraził jako raciborzanin ogromną wdzięczność twórcom i współpracującym z nimi pracownikom Urzędu Miasta jak również wiceprezydentowi za wkład w promowanie historii Raciborza.

 

Źródło: UM Racibórz

Dsc9751

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.0µg/m3 PM2.5: 31.1µg/m3