W Raciborzu odbył się Konwent Powiatów Województwa Śląskiego. O czym dyskutowano?

108780

Redakcja

22 września 2021

W obradach konwentu, obok przedstawicieli samorządów lokalnych, wzięli udział marszałek Jakub Chełstowski i Wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Jesteśmy otwarci na współpracę, to ona buduje rozwój samorządów i całego regionu. Tych problemów jest bardzo wiele, ale premia za jedność jest wysoka. Ostatnie kilkanaście miesięcy zdominował temat zdrowia, kwestie związane z pandemią, która dotknęła nas wszystkich. Przed nami nowa perspektywa unijnego finansowania, wszystkim nam powinno zależeć na tym, by zarządzanie tymi środkami odbywało się tu, w regionie, bo wtedy jesteśmy w stanie lepiej je rozdysponować

- mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Wśród głównych tematów konwentu znalazły się zmiany w systemie dofinansowania dróg zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Założenia Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przedstawiła Dorota Wójtowicz ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Wiele miejsca poświęcono nowej perspektywie unijnego finansowania. Wicemarszałek Wojciech Kałuża przedstawił cele polityki spójności i założenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Zależy nam na tym, by ten proces nabrał przyspieszenia, by środki trafiły do regionu i byśmy mogli zacząć realizować projekty. Cały czas pracujemy nad tym, by gospodarka w regionie dostała impuls do rozwoju, ale nie zapominamy także o projektach związanych z ekologią, szkolnictwem wyższym, zawodowym, czy transformacją energetyczną, wiele wyzwań przed nami

- mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża.

W trakcie spotkania omówiono także różne aspekty współpracy PFRON z samorządami. Te kwestie przybliżył uczestnikom Jan Wroński, dyrektor oddziału PFRON w Katowicach.

 

Źródło: slaskie.pl

108797

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3