W Bytomiu zostaną zrewitalizowane budynki na osiedlu Kolonia Zgorzelec

D4 N6128

Redakcja

24 kwietnia 2021

Trwają przygotowania do rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych 10 budynków na osiedlu Kolonia Zgorzelec. Inwestycja, której liderem jest ZBM - TBS SP. z o. o obejmuje nie tylko remonty części wspólnych budynków wspólnot mieszkaniowych, ale także zagospodarowanie przynależnych do nich terenów. Zgodnie z harmonogramem ekipy budowlane rozpoczną prace już 10 maja.

Zatopione  wśród zieleni osiedle, położone  z dala od miejskiego gwaru jest jednym z flagowych przykładów zespołu urbanistyczno - architektonicznego z okresu rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku.  Zaglądają tu często miłośnicy postindustrialnych klimatów przemierzających region w poszukiwaniu dawnych śladów przemysłowych  gigantów.

Trzeba pamiętać, że Kolonia Zgorzelec to nie skansen, tylko miejsce, w którym  toczy się normalne życie. Dlatego tak ważne jest, by z jednej strony zachować  unikatowych charakter tej zabudowy, ale przede wszystkim poprawić komfort życia  jego mieszkańców 

-  mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Od 67 lat mieszkańcem osiedla patronackiego jest pan Czesław Kaleta, który pamięta czasy, kiedy wszystkie budynki były zamieszkałe. - Zawsze dobrze się tu mieszkało, bo jest cicho i spokojnie.  Cieszę się, że budynki zostaną odnowione i będą mogli się tu wprowadzić nowi lokatorzy - mówi Czesław Kaleta.

Wykonawcą II etapu prac jest konsorcjum firm POLTERM Sp. z o.o. i Partner: POLTERM Sp. z o.o Sp. K. Podpisaliśmy już umowę z wykonawcą, a także protokół przekazania budowy. Teraz piłeczka leży po stronie wykonawcy, którego zadaniem jest przygotować  i zabezpieczyć teren budowy - mówi Jacek Panas. 

Części wspólne do remonty 

W realizowanym w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji bierze udział sześć wspólnot mieszkaniowych, projekt obejmuje budynki nr: 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 30, 36. Mieszkańcy doczekają się m.in. tak niezbędnych w części budynków remontów dachów czy klatek schodowych.

- Dotarliśmy do momentu, w którym rusza autentyczna odbudowa tego wyjątkowego osiedla. Koszt tej inwestycji to 5,6 mln zł z czego 4,8 mln zł to dofinansowanie ze środków Obszaru Strategicznej Interwencji - mówi Andrzej Maciak, prezes ZBM - TBS Sp. z o. o.

Zakres remontu obejmuje także wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, renowacje elewacji oraz remont i wymianę instalacji elektrycznej. W dalszej części projektu zagospodarowane zostaną podwórka. Powstanie m.in. plac sportowy, wybudowane zostaną nowe chodniki, a całości dopełnią tablice informujące o historii osiedla oraz elementy małej architektury. Roboty budowlane mają się zakończyć w grudniu 2022 roku.

I etap - 14 budynków za ponad 9 mln złotych

Przypomnijmy, że w ramach I etapu projektu realizowanego przez Bytomskie Mieszkania w sierpniu rozpoczął się remont 5 familoków. W nieużytkowanych przez wiele lat pustostanach powstaną lokale mieszkalne o powierzchni około 50 mkw.

Źródło: UM Bytom

D4 N6130

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.3µg/m3 PM2.5: 2.9µg/m3