Z problemem wulgarnych napisów czy rysunków na budynkach mieszkalnych oraz innych obiektach boryka się wiele miast w Polsce. Niejednokrotnie zdarza się, że już na wyremontowanych budynkach pojawiają się napisy i rysunki, które nie tylko niszczą elewację, ale zawierają niedozwolone treści.
Aby temu przeciwdziałać w Urzędzie Miejskim w Bytomiu zastępca prezydenta Bytomia Waldemar Gawron spotkał się z przedstawicielami Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Policji, Straży Miejskiej w Bytomiu oraz Stowarzyszenia „Szczypta Koloru”, podczas którego omówiono możliwości usunięcia z przestrzeni miejskiej wulgarnych napisów i rysunków.
W trakcie rozmów ustalono, że przedstawiciele Stowarzyszenia „Szczypta Koloru” zaangażują się przy pomocy Urzędu Miejskiego, Policji i Straży Miejskiej oraz właścicieli i zarządców budynków w nową inicjatywę, mającą na celu usuwanie z przestrzeni miejskiej wulgarnych rysunków i treści.
Projekt skierowany będzie głównie do właścicieli, zarządców oraz osób nadzorujących budynki na terenie Bytomia, a jego celem będzie bezpłatne zamalowanie lub umieszczenie muralu w miejscu, gdzie znajdować się będą niepożądane napisy i rysunki.
Warto podkreślić, że z zarządcami będą kontaktować się przedstawiciele Straży Miejskiej i Policji, a na wytypowanych budynkach członkowie Stowarzyszenia będą mogli stworzyć w miejscu takich napisów np. mural.
Przypomnijmy, że członkowie Stowarzyszenia „Szczypta Koloru” przeprowadzili projekt aranżacji korytarza szatni w stylu górniczego chodnika w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Rozbarku, a także wykonali piękny mural na murze oporowym byłej KWK „Rozbark” nawiązujący do tradycji górniczych kopalni oraz nowego, współczesnego już przeznaczenia byłych obiektów pokopalnianych, gdzie obecnie znajduje się centrum wspinaczkowe oraz siłownia, rolkowisko i inne atrakcje dla miłośników wspinaczki i sportów siłowych.
Źródło: UM Bytom