21-letnia Polska przewoziła busem 18 obywateli Syrii

6 240504 g

Redakcja

2 sierpnia 2023

21-letnia Polska bez uprawnień przewoziła busem... 18 obywateli Syrii. Wszyscy zostali zatrzymani po kolizji drogowej. 

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę w okolicach Krapkowic. 21-letnia Polska kierowała busem i spowodowała kolizję z innym samochodem, którego kierowca wezwał na miejsce policję krapkowicką. Okazało się, że młoda kobieta nie ma prawa jazdy, a swoim pojazdem przewozi... 18 obywateli Syrii.

- W busie znajdowało się 16 mężczyzn i dwie kobiety, w wieku od 18 do 42 lat. Mundurowi ustalili, że wjechali oni do Polski nielegalnie z terytorium Słowacji, w rejonie miejscowości Jurgów (DK 49) - informuje śląska straż graniczna.

Cudzoziemcom postawiono zarzut, że wspólnie i w porozumieniu, nie mając wymaganych dokumentów uprawniających ich do przekroczenia granicy państwowej, przekroczyli granicę z Republiki Słowackiej do Polski podróżując samochodem, kierowanym przez ustalonego kierowcę. Przyznali się do winy.  Złożyli stosowne wyjaśnienia w sprawie, i wyrazili zgodę na zaproponowaną karę pozbawienia wolności w wymiarze 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata. Postępowanie karne w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Strzelcach Opolskich.

21-letniej Polsce przedstawiono zarzut dot. pomocy w zorganizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom z Republiki Słowacji do Rzeczypospolitej Polskiej 18 obywatelom Syrii, nie posiadającym dokumentów paszportowych i pobytowych legalizujących ich pobyt w RP w ten sposób, że kierując samochodem przewiozła tych cudzoziemców z Republiki Słowacji w głąb terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu dalszego transportu na terytorium Niemiec (art. 18 § 3 KK w zw. z art. 264 § 3 KK). Kobieta przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu i złożyła wyjaśnienia w sprawie.

Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich zastosował wobec niej tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Polka została osadzona w Areszcie Śledczym w Opolu, do dyspozycji Prokuratury Rejonowej w Strzelcach Opolskich.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 15.7µg/m3