W Będzinie odbył się piknik militarny

299370873 7854820487924895 952840565233218098 n

Redakcja

15 sierpnia, 2022

Będzin, jako jedyna miejscowość w woj. śląskim i jedna z szesnastu w całej Polsce, Święto Wojska Polskiego celebrowała na pikniku militarnym. Wczoraj w Parku Syberka zobaczyć można było m. in. niemiecki czołg Leopard, armaty i wyrzutnie rakietowe, a nawet... wstąpić w kamasze.

Do Będzina przyjechali żołnierze z wielu garnizonów rozlokowanych w najbardziej odległych miejscach Polski. Ze sobą "zabrali" także swoje najlepsze sprzęty by pokazać amatorom wojska jak wygląda ich służba. Wszyscy,  którzy odwiedzili Park Syberka mogli zobaczyć m.in.  jeden z ponad trzydziestu służących w polskiej armii niemieckich czołgów Leopard, wyrzutnię Langusta, a także transporter Rosomak, produkowany w Siemianowiach Śląskich. 

Spod zachodniej granicy przyjechał również samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Żołnierze z 5. Tarnogórskiego Pułku Chemicznego zaprezentowali swoje umiejętności w dziedzinie ratownictwa chemicznego, a śląscy terytorialsi - swoją maksymę: bronić i pomagać. Na pikniku nie zabrakło oczywiście tego, co w takich wydarzeniach najlepsze, czyli prawdziwej wojskowej grochówki. 

W trakcie wydarzenia można było także zaciągnąć się do wojska. Znalazł się tam punkt rekrutacyjny do nowego rodzaju służby wojskowej  – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To forma skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Można podjąć służbę w każdym miejscu w Polsce i zostać np. pancerniakiem, pilotem, marynarzem lub żołnierzem cyberwojsk. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3