W czwartek, podobnie jak w środę, powietrze w woj. śląskim może być złej jakości - wynika z czwartkowego komunikatu Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach. Tego dnia w regionie osiągnięty może zostać poziom informowania o smogu.
Czwartkowy komunikat Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) wydano na podstawie aktualnych, zaostrzonych norm informowania i alarmowania o smogu.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października ub. roku alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów). Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów; oznacza dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.
Ponieważ komunikaty o przekroczeniu poziomu informowania i alarmowania są wydawane na podstawie wyliczeń średnich wartości pomiarów zebranych w ciągu doby, służby wydają ostrzeżenia o ryzyku przekroczenia tych poziomów. Na czwartek Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska GIOŚ prognozuje ryzyko przekroczenia poziomu informowania w znacznej części woj. śląskiego.
Prognozowane na czwartek przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10 dotyczy miast: Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Jaworzno, Tychy, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, Bielsko-Białą oraz powiatów: będzińskiego, gliwickiego, tarnogórskiego, bieruńsko-lędzińskiego, rybnickiego, mikołowskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, wodzisławskiego, bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego. Obszar ten zamieszkuje ok. 3,8 mln osób.
Jako przyczynę prognozowanej sytuacji określono: warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.
Według prezentacji pomiarów zamieszczanych na stronach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ) większość godzinnych wyników stacji pomiarowych w regionie w czwartek rano wykazywała stężenia pyłu PM10 przekraczające średniodobową normę.
Na stacji pomiarowej w Żywcu maksymalne stężenie godzinne sięgnęło w nocy ze środy na czwartek 438 mikrogramów, a w Bielsku-Białej – 217 mikrogramów. Wskazania stacji na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i okręgu rybnickiego oscylowały przeważnie między 50, a 100 mikrogramów.
Rozporządzenie ministra środowiska nowelizujące wcześniejsze, mniej restrykcyjne przepisy dotyczące informowania o smogu z 2012 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 10 października 2019 r.
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów na metr sześc.(PAP)