Uwaga kierowcy! Zmienia się organizacja ruchu w centrum Gliwic

zmiany dla kierowców w centrum gliwic

Redakcja

26 stycznia, 2023

W Gliwicach przejezdne są już ulice Piwna i Hlubka. Można też korzystać z niektórych nowych połączeń w obrębie modernizowanego układu drogowego przy placu Piastów. Znacząco zmieniła się organizacja ruchu w tym rejonie. Kierowcy muszą zachować ostrożność!

Nie można skręcić z ulicy Ks. Hlubka (obecnie dwukierunkowej), w lewo w ul. Piwną.

Aby dojechać z ul. Częstochowskiej w stronę placu Piastów, musimy skręcić w lewo w ul. Jagiellońską, na następnych światłach pojechać w prawo w uliczkę, którą wcześniej jeździły tylko autobusy (wzdłuż bloku mieszkalnego) i potem skręcić w lewo w ul. Piwną.

Dojazd z ulicy Częstochowskiej do placu Piastów

Inaczej niż dotąd poprowadzony jest dojazd z ul. Bohaterów Getta Warszawskiego do ul. Piwnej, w kierunku CH Forum.

Jadąc od strony ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, nie skręcimy z ul. Jagiellońskiej w lewo w ul. Ks. Hlubka. Aby dojechać do ul. Piwnej (w kierunku CH Forum) najpierw musimy na światłach skręcić z ul. Bohaterów Getta Warszawskiego w prawo w ul. Dworcową, potem na najbliższych światłach zjechać z ul. Dworcowej w lewo (w stronę łącznika nad DTŚ), tam kolejny raz w lewo (aby nie zjechać na Drogową Trasę Średnicową). Dalej prosto w uliczkę, którą wcześniej jeździły tylko autobusy (wzdłuż bloku mieszkalnego) i następnie w prawo w ul. Piwną.

Dojazd z ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego do Piwnej

Z ul. Jagiellońskiej nie skręcimy – jak dotychczas – w lewo, w ul. Dworcową.

Aby dojechać z ul. Jagiellońskiej do ul. Dworcowej, należy na ostatnich światłach na ul. Jagiellońskiej skręcić w prawo w uliczkę, którą wcześniej jeździły tylko autobusy (wzdłuż bloku mieszkalnego), a następnie w lewo. Dalej, zgodnie z oznakowaniem, wjechać prosto w ul. Dworcową.

Dojazd z ul. Jagieelońskiej do Dworcowej

Przejścia dla pieszych tylko w wyznaczonych miejscach.

Z trasami przejść powinni się zapoznać m.in. pasażerowie autobusów, korzystający z przystanku przy ul. Piwnej (przy kompleksie biurowców). 

-Wciąż zdarza się, że piesi przebiegają przez ulicę w niedozwolonych miejscach. To bardzo niebezpieczne, dlatego także piesi muszą dostosować się do wprowadzonych zmian! – apeluje ZDM.
Przejścia dla pieszych na ulicy Piwnej

W ścisłym centrum miasta powstał kolejny ważny fragment trasy rowerowej.

Przy okazji realizacji inwestycji drogowych wybudowano drogę dla rowerów. Prowadzi od strony wiaduktu kolejowego wzdłuż ul. Piwnej, następnie skręca w lewo wzdłuż ul. Ks. Hlubka i dalej w prawo wzdłuż ul. Jagiellońskiej. Prawie w całości poprowadzona jest jako wydzielona droga dla rowerów z bezpiecznymi przejazdami przez ulice, jedynie tuż przy wiadukcie kolejowym niewielki fragment to wspólny ciąg pieszo-rowerowy. Droga łączy się po południowej stronie z istniejącą ścieżką dla rowerów na ul. Jagiellońskiej (w kierunku ul. Zabrskiej). Na ul. Częstochowskiej jest natomiast oznakowanie drogi pieszo-rowerowej w kierunku alei Przyjaźni. Jak informuje ZDM, budowa infrastruktury rowerowej będzie kontynuowana w ramach dalszych prac w okolicy placu Piastów i dworca.

Droga dla rowerów


powiązane artykuły:

Ralf Lotys
Wiadomości 13 stycznia, 2023

Wkrótce na mapie Gliwic pojawi się ulica nazwana imieniem znanego i zasłużonego podróżnika Aleksa

fot. M. Buksa/UM Gliwice
Lokalne 30 grudnia, 2022

1 stycznia ruszy nowa Metrolinia. Autobusy oznaczone numerem M106 kursować będą między Gl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 42.6µg/m3 PM2.5: 33.0µg/m3