Ulewy i powódź w Beskidach. Dramatyczna sytuacja na południu województwa śląskiego

FB IMG 1693122926807

Redakcja

27 sierpnia 2023

To była dramatyczna sobota w Beskidach. Najpierw gwałtowna ulewa po południu, która doprowadziła do prawdziwej powodzi w Wiśle. Kolejna burza późnym wieczorem zmusiła organizatorów Męskiego Grania w Żywcu do przerwania koncertu. 

 Straż Pożarna na terenie woj. śląskiego odnotowała 317 interwencji, w tym najwięcej na terenie: pow. cieszyńskiego – 122, pow. żywieckiego – 46, pow. bielskiego – 35. 

Działania związane były głównie z usuwaniem skutków silnych wiatrów – 186 oraz usuwaniem wody z zalanych budynków, posesji, jezdni i udrażnianiem przepustów - 103. Dwie interwencje związane były z zalaniem budynków mieszkalnych jednorodzinnych wskutek uszkodzenia poszycia dachu (pow. żywiecki m. Pewel Mała, pow. bielski m. Rybarzowice).

Na szlaku kolejowym Wisła Uzdrowisko - Wisła Głębce z powodu osunięcia skarpy na tory oraz zalania przejazdów i torów kolejowych wstrzymano ruch pociągów. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową. Działania naprawcze zakończono o godz. 23:00, przywrócono ruch pociągów.

Wisła najbardziej ucierpiała podczas sobotniej ulewy, która przeszła przez Beskidy po południu. Wylały lokalne potoki. Wzrósł poziom rzeki. Zalane zostały drogi, z gór zeszły lawiny błotne. Miasto Wisła odwołało zaplanowane na ten weekend Dożynki. Wiele posesji zostało zalanych. 

Cześć dróg i mostów było nieprzejezdnych, w tym DW 941 w centrum Wisły. 

W sobotę w miejscowości Laliki zablokowana była droga S1, kier. Zwardoń, z powodu zerwanych przez burzę kabli energetycznych. Utrudnienia trwały do godz. 15:10.

Po nocnej burzy drzewa przewróciły się na szlak kolejowy Zwardoń – Sól. 

fot. KP PSP Cieszyn

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.9µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3