Ukradli prawie 500 luksusowych samochodów!

49 769380

Redakcja

26 lipca, 2023

Kradli luksusowego samochody - wykorzystywali do tego m.in. walizkę służące do bezinwazyjnego otwierania oraz uruchamiania samochodów. 

Zakończyło się śledztwo w sprawie popełnionych w latach 2012-2019 około 500 przestępstw przeciwko mieniu, w tym głównie kradzieży luksusowych aut i paserstw samochodów na terenie województwa śląskiego. Akt oskarżenia objął 9 podejrzanych.

- W ramach prowadzonego postępowania i ścisłej współpracy z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach działania podjęte przez katowickich policjantów doprowadziły do zebrania obszernego materiału dowodowego, który pozwolił na ustalenie i zatrzymanie sprawców kradzieży pojazdów oraz paserstw samochodowych. Ustalonych zostało 27 sprawców w wieku od 31 do 54 lat. 13 z nich zostało zatrzymanych, a wobec 4 zastosowano tymczasowe aresztowanie. Prócz Policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową KMP w Katowicach przy zatrzymaniach brali udział również funkcjonariusze Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrostycznych Policji w Katowicach, Poznania oraz Bydgoszczy - komentuje policja.

Sprawcy interesowali się samochodami premium marek pojazdów Audi, BMW, Volkswagen, Mazda oraz Ford.  Śledczym udało się odzyskać 7 samochodów o łącznej wartości 850 tysięcy złotych. Dodatkowo zabezpieczono specjalistyczne urządzenia elektroniczne służące do ich kradzieży, w tym między innymi 3 „walizki”, służące do bezinwazyjnego otwierania oraz uruchamiania samochodów z dostępem bezkluczykowym, zagłuszarki sygnałów GPS oraz inne przyrządy służące do kradzieży pojazdów o łącznej wartości około 100 tysięcy złotych.

- Z uwagi na obszerność zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego sprawy poszczególnych podejrzanych były sukcesywnie wyłączane do odrębnego prowadzenia, w efekcie czego w latach 2020-2022 prokurator z Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierował 4 akty oskarżenia w sumie wobec 8 podejrzanych. W stosunku do 3 osób zapadły już prawomocne wyroki skazujące na kary bezwzględnego pozbawienia wolności - dodają śledczy. 

W sprawie badany jest również wątek kradzieży samochodów na terenie Niemiec oraz paserstwa pojazdów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w których brało udział 9 podejrzanych. 

Za popełnione przestępstwa, z których uczynili sobie stałe źródło dochodu, oskarżonym grozi im kara do 15 lat więzienia.


  Poprzedni artykuł

  Następny artykuł

  14 o

  katowice

  Wspaniałe powietrze!

  PM10: 7.7µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3