Ukradli 200 aut ze śląskich osiedli

Gearbox 4644407 1920

Redakcja

9 grudnia 2019

Kradzież blisko 200 samochodów ma na koncie licząca 10 osób grupa złodziei i paserów, oskarżona przez katowicką prokuraturę. Pojazdy, zabierane z osiedlowych parkingów były przewożone do Siewierza i tam rozbierane na części.

Informację o zamknięciu śledztwa w tej sprawie i skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. Osiem spośród oskarżonych osób przyznało się do winy i chce wymierzenia kary bez procesu.

„Aktem oskarżenia objęto 10 osób, wśród oskarżonych jest także osoba, która kierowała tą zorganizowaną grupą przestępczą. Osoby te odpowiedzą za przestępstwa kradzieży z włamaniem, paserstwa, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej” – podała prok. Zawada-Dybek.

Czytaj także: złodzieje zabrali opony razem z felgami

Według ustaleń śledczych, grupa działała w latach 2015–2017, głównie na w województwie śląskim, ale też w Małopolsce. „Do kradzieży dochodziło nocą, najczęściej na osiedlowych parkingach. Przedmiotem kradzieży padały głównie samochody marki volkswagen i audi. Samochody te następnie przewożone były na teren Siewierza, gdzie były rozbierane na części, które następnie były sprzedawane” - opisywała prok. Zawada-Dybek.

Według ustaleń postępowania członkowie gangu skradli blisko 200 samochodów. W śledztwie ustalono 292 pokrzywdzonych – to właściciele samochodów i ubezpieczyciele. Czyny zarzucane oskarżonym w tej sprawie zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 8.

Osiem osób oskarżonych w trakcie śledztwa przyznało się do winy i złożyło wyjaśnienia. Prokurator skierował w ich sprawach wnioski o wydanie wyroku bez przeprowadzenia rozprawy. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Katowicach. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.6µg/m3 PM2.5: 5.0µg/m3