W 154. rocznicę nadania praw miejskich dla Katowic odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Katowice, w trakcie której radni procedowali uchwałę nadającą tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Katowice" prof. Andrzejowi Jasińskiemu. To światowej sławy pianista i pedagog, związany niemal od początku swojej muzycznej edukacji, a następnie kariery, z Akademią Muzyczną w Katowicach i z samymi Katowicami.
Profesor Jasiński jest nie tylko wybitnym wirtuozem fortepianu, niezrównanym pedagogiem, wychowawcą, ale i wspaniałym człowiekiem, obdarzonym najcenniejszymi przymiotami. Jego dobroć i otwartość na drugiego człowieka, wręcz tkliwość w stosunku do wychowanków, definiują Jego postać lepiej, niż wszystkie nagrody i wyróżnienia, których bez liku zgromadził w swoim długim i owocnym życiu. To dlatego jest dziś tak niepodważalnym autorytetem i trudno dościgłym wzorem dla wielu pokoleń muzyków, pedagogów oraz melomanów. A my, przedstawiciele katowickiego samorządu wraz z całą lokalną społecznością jesteśmy dumni z Jego dokonań oraz wdzięczni za te wszystkie twórcze oraz pracowite lata oddane Akademii i spędzone wspólnie w naszej małej ojczyźnie. Tytuł Honorowego Obywatela Katowic byłby dowodem uznania nadzwyczajnych zasług Profesora wobec świata muzycznego i samych Katowic, które między innymi dzięki Jego dokonaniom mogą cieszyć się tytułem kreatywnego miasta UNESCO w dziedzinie muzyki”
mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic
Życiorys profesora potwierdza duże przywiązanie i aktywność w Katowicach. Mimo zagranicznych studiów, udziału w licznych międzynarodowych koncertach, zawsze podstawowym miejscem muzycznej aktywności profesora było miasto Katowice. Do grupy uczniów Profesora należą również tacy cenieni pianiści jak: Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Kocyan, Zbigniew Raubo, Joanna Domańska, Regina Strokosz-Michalak, Rafał Łuszczewski, Magdalena Lisak, Beata Bilińska, Anna Górecka, Piotr Banasik – laureaci pierwszych nagród czołowych konkursów pianistycznych.
Podczas uroczystej sesji wręczono także tytuł „Zasłużony dla miasta Katowice” Krystynie Szaraniec, Andrzejowi Lubiatowskiemu oraz Oddziałowi Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Pierwszy tytuł „Zasłużony dla miasta Katowice” trafił do Krystyny Szaraniec – wieloletniej dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach. Dzięki jej wizji i zapałowi niej Teatr Śląski dynamicznie się rozwijał aż stał się podmiotem o marce ogólnopolskiej. Pani Dyrektor skupiła wokół swojej placówki tysiące pasjonatów teatru – którzy do dziś pozostają mu wierni – mówił podczas sesji prezydent Marcin Krupa. - Tytuł otrzymuje dziś także Andrzej Lubiatowski, inicjator powstania, a potem wieloletni dyrektor działającej do dziś Unii Metropolii Polskich. Andrzej Lubiatowski odegrał ważną rolę w budowaniu samorządu po upadku komunizmu w Polsce. Katowice zawsze były i są bliskie jego sercu – a wszyscy prezydenci Katowic zawsze mogli liczyć na jego rady i życzliwość – kontynuował prezydent, który na zakończenie wspomniał o odznaczeniu dla Oddziału Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, który w tym roku obchodzi 100-lecie swojego istnienia. - Stowarzyszenie Elektryków Polskich odegrało dużą rolę w elektryfikacji Katowic w XX wieku. Stowarzyszenie, pomimo zmieniających się wyzwań, do dzisiaj bierze aktywny udział w życiu społeczności lokalnej naszego miasta zajmując się m.in. bezpłatnym poradnictwem czy też działaniami edukacyjnymi związanymi z bezpieczeństwem”
mówił prezydent
Dodatkowo były prezydent Katowic – Piotr Uszok oraz obecny prezydent Marcin Krupa otrzymali medale 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Honorowymi obywatelami Katowic zostali do tej pory:
Jolanta Wadowska-Król
Ksiądz Tadeusz Szurman
Profesor Jerzy Buzek
Ksiądz abp Damian Zimoń
Kazimierz Kutz
Justyna Kowalczyk
Henryk Mikołaj Górecki
Ksiądz bp Ignacy Jeż
Kornel Gibiński
Wojciech Kilar
Natalia Piekarska – Poneta
Barbara Nowakowska z d. Galas
Jego Świętobliwość Jan Paweł II
Josef Byrtus
Michel Thiolliere
Norbert Burger
John Adelsparre Szczepan Wesoły
Ks. Władysław Basista
Stanisław Płatek
Foto: UM Katowice