Tymczasowe przerwanie prac i otwarcie przejścia pod rondem w Katowicach

Jhgf

Redakcja

22 czerwca, 2022

Budowa ciągu pieszo-rowerowego w rejonie ronda im. gen. Jerzego Ziętka ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2023 roku. Przesunięcie terminu spowodowane jest wystąpieniem kolizji projektowanych sieci uzbrojenia podziemnego z nieprzewidzianymi do wycinki drzewami, a tym samym koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac. Ponadto od 23 czerwca do 3 lipca przejście pod rondem od stronu Koszutki zostanie tymczasowo udostępnione pieszym, w związku z  odbywającym się w Katowicach World Urban Forum.

W wyniku realizacji tej inwestycji poprawi się płynność przejazdu rowerzystów przez rondo, a katowicka infrastruktura rowerowa powiększy się o kolejny odcinek. To zadanie wiąże się jednak z koniecznością wykonania szeregu prac związanych z przebudową infrastruktury podziemnej, której dokładne rozpoznanie było możliwe dopiero po wykonaniu wykopów. Dużym wyzwaniem jest także realizacja znacznego zakresu robót konstrukcyjnych na ograniczonym przestrzennie i gęsto zadrzewionym obszarze.

"Inwestor, jak i jednostki miejskie od początku realizacji dążyły do zachowania w rejonie prowadzonej budowy istniejącego drzewostanu. Stąd też z 23 przeznaczonych do usunięcia drzew, które kolidowały z robotami, aż 16 zostało przesadzonych w inne lokalizacje na terenie dzielnicy.  Ostatecznie usuniętych zostało jedynie 7 drzew, których kondycja i wiek nie pozwoliłyby na utrzymanie ich żywotności po przesadzeniu" – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej, Katowickie Inwestycje S.A.

Tymczasowe przerwanie prac i otwarcie przejścia

W związku z odbywającym się  Światowym Forum Miejskim (WUF11)  od 23 czerwca do 3 lipca - prace budowlane w ramach tej inwestycji zostaną wstrzymane, a przejście pod rondem od strony Koszutki zostanie tymczasowo udostępnione pieszym. Umożliwi to sprawniejsze poruszania się w okolicy Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Jednak ruch nie będzie odbywał się całą szerokością schodów, które pozostają w strefie placu budowy.  Zejście do przejścia nie będzie posiadało udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami i wózków dziecięcych. Winda nadal pozostanie wyłączona z użytkowania.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.7µg/m3 PM2.5: 13.4µg/m3