"Tutaj nie zbieramy liści" czyli proekologiczna akcja Rybnika

Csm jesien 2021 fot L Tyl 2 5d7bd45496

Redakcja

19 października 2021

Są schronieniem dla małych zwierząt, otulają wrażliwe rośliny, użyźniają glebę – liście w parkach powinny zostać na trawnikach! Takie działanie ma walor nie tylko ekologiczny, ale i ekonomiczny-informuje Miasto Rybnik.

Tutaj nie zbieramy liści – tabliczki o takiej treści stanęły na terenie kilku rybnickich parków, m.in. w Parku Czempiela, Kozie Góry czy przy ulicy Góreckiego. Ustawili je pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zbieranie liści z parków to marnotrawstwo. Pozbawiamy wtedy środowisko naturalne bardzo ważnego elementu ekosystemu. Liście trzeba wygrabić z traktów pieszych, ale inne miejsca w parkach, np. trawniki,  mogą jak najbardziej stanowić naturalną bazę do składowania tego, co spada z drzew”

- tłumaczy Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku.

Leżące liście są schronieniem dla wielu zwierząt i owadów. Dodatkowo są naturalną ochroną roślin przed mrozem – informują dalej tablice.

Nie zbierając liści w parkach, w których liście mogą leżeć aż do wiosny, dajemy szansę na przezimowanie małym zwierzętom, np. jeżom. Chronimy też wrażliwe rośliny przed niskimi temperaturami. Pozostawienie liści na ziemi poprawia także jakość gleby. Jeśli liście zostawimy do naturalnego przegnicia, możemy się spodziewać, że ziemia będzie odżywiona na wiosnę”

- dodaje Joanna Kotynia-Gnot.

Korzyści ekologiczne to jedna strona medalu, są też inne ważne aspekty – do głosu dochodzą kwestie finansowe. Niezbieranie liści to oszczędność czasu dla pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej, którzy w ten sposób mogą swoją energię skierować na inne ważne dla miasta sprawy, a więc pracować efektywniej.

"Tu nie zbieramy liści" – lokalizacje tablic:

Park „Kozie Góry”, ul. Chwałowicka/ Parkowa

Minipark „Wierzbowa”

Park im. H. Czempiela, ul. Barbary

Park osiedlowy przy ul. Góreckiego

 

Warto dodać, że tablice informujące o niezbieraniu liści to kolejna proekologiczna inicjatywa rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej. Wcześniej w przestrzeni miejskiej pojawiły się tablice informujące o łąkach kwietnych (tężnia – ul. Mikołowska, skrzyżowanie ul. Kotucza/ Rudzka, skrzyżowanie ul. Wodzisławska/ Nacyńska) – te pojawiają się w mieście jako odpowiedź na fakt, że ekosystem został dość znacznie zaburzony ze względu na zamiłowanie do koszonych trawników. Dlatego właśnie w Rybniku koszenie Zarząd Zieleni Miejskiej stara się równoważyć sianiem, a samo koszenie – ograniczać.

W parku leśnym „Wiśniowiec” (ul. Janiego/ Gliwicka), u zbieg ulic Bolesława Chrobrego/ Powstańców Śląskich, przy Rajskiej/ Rejewskiego, na zieleńcu przy  Morcinka/ P. Skargi oraz  przy ul. Żołnierzy Września pojawiły się tablice: Tu kosimy rzadziej.

W niektórych miejscach trawa jest koszona, ale pozostawiana na miejscu. Rozdrobniona trawa szybko się rozkłada, stając się naturalnym nawozem, zatrzymuje więcej wilgoci w glebie, co jest szczególnie ważne podczas suszy. Tablice: Tu kosimy, nie zbieramy pojawiły się w następujących lokalizacjach:

-Park leśny „Wiśniowiec” (na górze), ul. Janiego/ Gliwicka

-ul. Sztolniowa/ Rajska (za domami szeregowymi)

-użytek ekologiczny „Okrzeszyniec”

-Tężnia, ul. Mikołowska (w okolicy parku linowego)

-Park im. H. Czempiela, ul. Barbary (na górze).

 

Źródło: UM Rybnik

Csm jesien 2021 fot L Tyl 7 778e7a0e2d

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.7µg/m3 PM2.5: 11.0µg/m3