Exposé Tuska w Sejmie. Premier o Śląsku: Nowoczesne przemysłowe serce Europy

Donaldtuskexpose

Redakcja

12 grudnia, 2023

- Chciałbym podziękować Polsce. Jestem dumny z mojego kraju, z Polek i Polaków. W kluczowej chwili potrafiliśmy nadzwyczajnie się zmobilizować. Wszyscy - powiedział na początku swojego exposé Donald Tusk. Podczas prezentacji swoich ministrów, potwierdził chęć utworzenia ministerstwa przemysłu na Śląsku. 

"Koalicja 15 października" - tak Donald Tusk określił nową sejmową większość, która oficjalnie przejęła władzę 11 grudnia po wyborze przez Sejm Tuska na premiera. Na początku swojego exposé Donald Tusk zacytował manifest/protest spisany sprzed 6 lat przez Piotra Szczęsnego, który dokonał samospalenia. - Pozwólcie, że zacytuje coś, co mogłoby zastąpić moje exposé - powiedział wcześniej nowy (stary) premier. Zacytowany manifest sprzeciwiał się działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości, m.in. łamaniu zasad demokratycznych, dzieleniu społeczeństwa poprzez religię smoleńską czy też tworzeniu prawa w Sejmie w sposób niedokładny i podporządkowany tylko jednej partii. 

Tusk o ministerstwie na Śląsku

Donald Tusk podczas swojego wystąpienia mówił oczywiście o 100 konkretach Koalicji Obywatelskiej i stwierdził, że te obietnice wyborcze zostaną spełnione przez jego rząd.

Trochę poczekaliśmy, aż w końcu Donald Tusk poruszył kwestię Śląska i całego województwa. A stało się to przy przedstawieniu kandydatów na ministrów. Tusk potwierdził, że ministrem aktywów państwowych będzie Borys Budka. - To jest smutne, że naszą pracę jeśli chodzi o spółki skarbu państwa, musi rozpocząć polityk ,który był ministrem sprawiedliwości - powiedział Tusk.

Jednak ważniejsze informacje padły chwilę później. Nowy premier potwierdził, że powstanie ministerstwo przemysłu w Katowicach, którym zarządzać będzie prof. Marzena Czarnecka. 

- Obiecaliśmy na Śląsku, że tam będzie polskie ministerstwo przemysłu. Śląsk głównie może stać się nowoczesnym przemysłowym sercem nie tylko Polski, ale Europy. Pani profesor Marzena Czarnecka, wybitna specjalistka m.in. od kwestii energetycznych. Kobieta stamtąd, będzie odpowiedzialna za konstrukcję tego ministerstwa tak szybko jak to tylko będzie możliwe. To ministerstwo będzie koordynowało działania na rzecz Śląska - zapowiedział Donald Tusk, który podkreślał, że Śląsk czeka na unijne pieniądze, które pomogą w transformacji regionu. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.7µg/m3 PM2.5: 34.8µg/m3