Trzy osoby oskarżone w sprawie nielegalnego składowania odpadów

Gavel g961dd4f94 1920

Redakcja

26 czerwca, 2022

Dwa lata temu w Siemianowicach Śląskich ujawniono magazynowanie i przetwarzanie nielegalnych odpadów. Prokuratura oskarżyła trzy osoby.

1 lipca 2020 roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na terenie Siemianowic Śląskich ujawnili magazynowanie i przetwarzanie odpadów w sposób niezgodny z prawem. Ujawnionych zostało kilkaset ton całych oraz rozdrobnionych podkładów kolejowych oraz pojemniki i beczki z nieznanymi substancjami. - Uzyskana w toku śledztwa opinia biegłego z zakresu chemii, odpadów i ochrony środowiska, potwierdziła, że ujawnione odpady stanowią element infrastruktury kolejowej, które ze względu na zawartość substancji o właściwościach rakotwórczych powinny być sklasyfikowane jako odpady niebezpieczne,  które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym. Biegły wskazał, że sposób składowania odpadów powodował bezpośrednie sprowadzenie niebezpieczeństwa pożaru i eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych - informuje katowicka prokuratura.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w dniu  27 lipca 2020 roku przez Prokuraturę Rejonową w Siemianowicach Śląskich. Z dniem 26 maja 2021 roku śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Do Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich został skierowany akt oskarżenia przeciwko 3 mieszkańcom województwa śląskiego oskarżonym o  nielegalne składowanie odpadów  na terenie Siemianowic Śląskich, w ilości 4776 sztuk podkładów kolejowych oraz 30 mauzerów o pojemności 1.000 litrów i beczek  o pojemności  od 20 do 200 litrów  zawierających odpady z przemysłu lakierniczego, chemicznego oraz odpady  z działalności gospodarczej.

Oskarżenie nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.  

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.5µg/m3 PM2.5: 9.8µg/m3