Trwają prace związane z przygotowaniem obchodów rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski

IMG 20220617 135739

Redakcja

17 czerwca, 2022

Trwają prace przygotowawcze przed uroczystościami związanymi z setna rocznicą przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Na katowickim rynku i przy Teatrze stawiane są sceny oraz instalacje wraz z rusztowaniami. Z tego powodu występują utrudnienia w ruchu tramwajowym.

Dokładnie 20 czerwca 1922 roku gen. Stanisław Szeptycki wjechał na czele swoich oddziałów na katowicki Rynek od strony Szopienic, radośnie witany przez mieszkańców i władze. Zwieńczeniem tego symbolicznego wydarzenia było podpisanie przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej niespełna miesiąc później, bo 16 lipca, Aktu Objęcia Górnego Śląska. Miasto Katowice uczci stulecie tych wydarzeń, zapraszając mieszkańców na dwudniowe obchody – 18 i 19 czerwca.

"Świętowanie rozpoczynamy w sobotę 18 czerwca Piknikiem Lotniczym na lotnisku Muchowiec. Pomiędzy pokazami akrobacji powietrznych i przelotami zabytkowych samolotów goście podziwiać będą mogli sprzęt wojskowy oraz pokazy sprawności wojska i służb mundurowych. Wieczorem obchody przeniosą się na katowicki Rynek. W teatralno-muzycznym widowisku METROPOLIS SILESIUM 2122 wezmą udział znakomici polscy muzycy i wokaliści oraz aktorzy Teatru Śląskiego. Efekt artystyczny gwarantują znani katowiccy artyści zaangażowani w projekt - muzyk Miuosh oraz reżyser Robert Talarczyk. Dzień później odbędą się główne wydarzenia obchodów, w tym m.in. inscenizacja historyczna na katowickim Rynku" – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

 

Kulminacja obchodów nastąpi w niedzielę, które rozpoczną się od Mszy Świętej Pontyfikalnej w Archikatedrze Chrystusa Króla. W południe odbędzie się inscenizacja historyczna - na katowicki Rynek wjedzie na czele wojska generał Szeptycki.

Tak ważny jubileusz w Katowicach – Mieście Muzyki UNESCO przyniesie więcej koncertów. Melomani spotkają się w sali NOSPR na uroczystym koncercie orkiestry, zaś po zachodzie słońca muzyka zabrzmi też na schodach Archikatedry Chrystusa Króla, gdzie rozpocznie działalność Panteon Górnośląski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W związku z ograniczoną liczbą miejsc w NOSPR na koncert Orkiestry będą obowiązywały bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach NOSPR – ich liczba również jest ograniczona.

Obchody objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Harmonogram obchodów

18 czerwca

Piknik Lotniczy

godz. 11.00–18.00 – Lotnisko Katowice-Muchowiec

W programie m.in. pokazy akrobacji grupy Redbull i Żelazny, inscenizacja walk powietrznych z czasów I wojny światowej, przelot samolotów Casa C-295M, pokazy skoczków spadochronowych oraz pokazy sprzętu wojskowego i służb mundurowych. Dodatkowo, podczas pikniku na Muchowcu Narodowy Bank Polski na swoim stoisku zaprezentuje okolicznościową monetę wybitą z okazji stulecia.

Widowisko muzyczne pt. METROPOLIS SILESIUM 2122

godz. 20.00 – Rynek

Na scenie, obok aktorów Teatru Śląskiego, wystąpią: Renata Przemyk, Julia Pietrucha, Mela Koteluk, Marcelina, Mateusz Konieczny, Sebastian Riedel, Maciej Lipina, Marcin Wyrostek, Miuosh oraz FDG.Orkiestra.                                   

19 czerwca

Msza Święta Pontyfikalna

godz. 10.30–12.00 – Archikatedra Chrystusa Króla

Inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej

godz. 12.30–13.30 – Rynek

Rekonstrukcja wydarzeń sprzed 100 laty, gdy przez bramę tryumfalną do Katowic wjechał na czele swoich oddziałów gen. Stanisław Szeptycki. Tym razem przez symboliczną bramę wjadą do miasta konne i piesze grupy rekonstrukcyjne oraz Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, zaś aktorzy Teatru Śląskiego zrekonstruują wydarzenia z udziałem m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera.

Otwarcie Panteonu Górnośląskiego

godz. 16.00–17.30 – Archikatedra Chrystusa Króla

Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach

godz. 18.00 – sala koncertowa NOSPR

Bieg Bohaterów

Oprócz programu kulturalnego, przygotowano także akcent sportowy. W niedzielę 19 czerwca odbędzie się Bieg Bohaterów, którego uczestnicy przebiegną 4,2 km ulicami Katowic. Specjalnie na to wydarzenie przygotowano trasę o symbolicznej długości jednej dziesiątej maratonu, która prowadzić będzie od Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach do mety w Parku Śląskim przy Skwerze Powstań Śląskich. Start o godz. 18.15

 

IMG 20220617 135711

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.7µg/m3 PM2.5: 10.8µg/m3