Trwają prace w rybnickim Parku Czempiela. Muszla koncertowa już w nowym miejscu

Csm Muszla fot M Koczy 1 f0a87600cb

Redakcja

12 czerwca, 2022

Muszla koncertowa w rybnickim Parku Czempiela „przesiadła się” na drugą stronę parku. W piątek odbyła się jej przeprowadzka - jedna z najważniejszych zmian w zagospodarowaniu tego miejsca.

Trwająca w dzielnicy Niedobczyce inwestycja obejmuje między innymi rozbudowę muszli koncertowej z amfiteatrem o niezależnie zadaszoną scenę i zaplecze z pomieszczeniami dla artystów oraz toalety publiczne. Całość ustawiona zostanie w nowym miejscu.

Dzięki przeniesieniu muszli, przed otaczającą ją sceną powstanie widownia w formie amfiteatralnych schodów z siedziskami, osadzonych w naturalnie ukształtowanym zboczu parkowym – w miejscu istniejących schodów i platform. Ścieżki wokół otoczonego starodrzewem amfiteatru zostaną przebudowane tak, aby umożliwić wejścia na poszczególne poziomy widowni.

Prace w parku wykonuje wybrana w przetargu firma GRANI-TEC Sp. z o.o. z Rybnika za kwotę  3.797.010 zł. 

Przebudowa niedobczyckiego Parku Czempiela jest częścią unijnego projektu pn. „Zwiększenie funkcjonalności zabytkowego parku im. Henryka Czempiela, w kontekście procesu rewitalizacji dzielnicy Niedobczyce w Rybniku”, na realizację którego Miasto pozyskało środki w wysokości 2 992 089,02 zł.

Projekt ten obejmuje dwa zadania – pierwsze związane jest właśnie z przeniesieniem muszli koncertowej i zagospodarowaniem terenu wokół niej, drugie (już zakończone) to modernizacja sąsiadującego z parkiem placu zabaw.  

Park w dzielnicy Niedobczyce założony został przy osiedlu górniczym kopalni Rymer pod koniec lat 30. XX wieku. W latach 50. na lekko opadającym parkowym zboczu zabudowano żelbetową muszlę koncertową. Przez kilkadziesiąt ostatnich lat miejsce to było świadkiem wielu znaczących imprez muzycznych i kulturalnych. Choć upływający czas nie był łaskawy dla plenerowej, niedobczyckiej sceny, wkrótce zostanie jej przywrócona dawna świetność.

 

Źródło: UM Rybnik

Csm Muszla fot M Koczy 2 0c1e3b49eb

powiązane artykuły:

Gfrhtgfhgf
Lokalne 21 czerwca, 2022

Od wielu lat część gmin górniczych – w tym Rybnik – mierzy się z problemem konieczności zwrotu płaco

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.0µg/m3 PM2.5: 10.1µg/m3