Tragiczny wypadek na A1. Kierowca był pijany i naćpany

Wypadeka1

Redakcja

13 marca 2024

Prokuratura skierowała do częstochowskiego sądu akt oskarżenia wobec Adama W. Mężczyzna miał pod wpływem alkoholu i kokainy spowodować wypadek, w którym zginęło dwóch mężczyzn. 

Do zdarzenia doszło 21 maja 2023 roku. Podejrzany 41-letni Adam W. wyjechał z Warszawy samochodem marki Opel Vivaro z pięcioma pasażerami. Celem grupy mężczyzn była Szwajcaria, na terenie której mieli podjąć się pracy. 

Jeszcze przed rozpoczęciem podróży pasażerowie zaczęli spożywać alkohol i zażywać narkotyki. W trakcie jazdy "dołączył do nich" Adam W., który w okolicy Łodzi według prokuratury zaczął pić i brać kokainę. 

Tragedia na A1

Do makabrycznego wypadku doszło na A1 na wysokości miejscowości Wyrazów w okolicach Częstochowy. Według ustaleń śledczych, Adam W. rozpoczął manewr wyprzedzania samochodu marki Audi, w trakcie którego uderzył prawą tylną częścią pojazdu o lewą przednią część AUDI. - Skutkowało to utratą panowania nad pojazdem, zjechaniem na pas rozdzielający i kilkukrotnym przekoziołkowaniem samochodu. W wyniku tego dwóch mężczyzn wypadło z kabiny na zewnątrz pojazdu i poniosło śmierć na miejscu zdarzenia. Jeden z pozostałych mężczyzn odniósł obrażenia w postaci złamań i stłuczeń, a dwaj inni pasażerowie doznali lekkich obrażeń ciała - relacjonuje częstochowska prokuratura.

Ustalono, że w chwili wypadku Adam W. znajdował się w stanie nietrzeźwości - około 1,5 promila alkoholu, oraz kierował on pojazdem mechanicznym będąc pod wpływem środka odurzającego w postaci kokainy. Biegły uznał, że przyczyną wypadku drogowego było niezachowanie przez kierującego Oplem Vivaro szczególnej ostrożności podczas manewru wyprzedzania oraz prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu i narkotyków. Kierowca Opla miał przekroczyć też dopuszczalną prędkość  o 25 km/h. 

Akt oskarżenia

Prokurator przedstawił Adamowi W. zarzuty spowodowania w stanie nietrzeźwości i pod wpływem narkotyków śmiertelnego wypadku drogowego. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Adam W. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa, a w złożonych wyjaśnieniach opisał okoliczności zdarzenia.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Adam W. w przeszłości był karany za posiadanie narkotyków i przestępstwa przeciwko mieniu.

Po zakończeniu śledztwa i uzyskaniu opinii biegłych, Prokuratura Rejonowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie, akt oskarżenia. 

Grozi mu kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat oraz dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.5µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3