Tragedia w KWK Pniówek. Warunki uniemożliwiają wznowienie akcji

Csm IMG 20220421 123953 2 0adb9f457f 1
Kastelik

Szymon Kastelik

21 września, 2022

Minęło pięć miesięcy od tragedii w KWK Pniówek. Pod ziemią pozostało 7 osób. Nadal nikt nie zna możliwego terminu wznowienia akcji ratunkowej.

20 kwietnia około godziny 00:15 w ścianie N-6 na poziomie 1000 metrów pod ziemią w kopalni Pniówek doszło do wybuchu metanu. W zagrożonym rejonie przebywało łącznie 42 pracowników. Podczas pierwszej akcji ratowniczej gaz wybuchł po raz drugi. Wówczas do rejonu zagrożenia zjechały trzy zastępy ratowników. 

Następnego dnia doszło do kolejnej serii wybuchów. Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej i sztab kryzysowy zdecydowali o odstąpieniu od akcji ratowniczej i wyizolowaniu rejonu zagrożenia. Pod ziemią pozostało siedmiu pracowników: pięciu ratowników i dwóch górników, którzy oficjalnie nadal mają status zaginionych.  Dotychczas potwierdzone ofiary śmiertelne tej tragedii to dziewięć osób - czterech pracowników zginęło w kopalni, a pięciu kolejnych zmarło, mino wysiłku lekarzy, w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. 

W poniedziałek, 2 maja, oficjalnie zakończyła się akcja ratownicza w KWK Pniówek. Jak informowało wtedy JSW: "O godzinie 7.43 po zatamowaniu rejonu ściany N-6, gdzie doszło do wybuchu metanu, kierownik akcji zakończył akcję ratowniczą. Po wygaszeniu pożaru w zatamowanym rejonie akcja ratownicza zostanie wznowiona w celu poszukiwania siedmiu zaginionych pracowników".

Wówczas mówiono o tym, że akcja ratowniczo-poszukiwawcza może zostać wznowiona za 2-3 miesiące. Ale w lipcu Tomasz Siemieniec z Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował nasz portal o tym, że nie da się ustalić terminu wznowienia akcji, dopóki nie zmniejszy się stężenie gazów. - Tego się nie da określić czy to będzie za miesiąc, za dwa miesiące, za trzy miesiące. Z tego co pamiętam, po akcji było powiedziane, że najkrócej trzy miesiące, ale to jeszcze będzie trwało. Cały czas są wysokie stężenia gazów i trudno wyrokować kiedy one spadną - mówił w lipcu Siemieniec. 

Minęły kolejne dwa miesiące i już wiadomo, że akcja ratownicza nie zostanie wznowiona. We wtorek, 20 września w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego odbyło się trzecie posiedzenie Komisji powołanej przez Prezesa WUG do zbadania przyczyn i okoliczności wybuchu metanu oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych w dniu 20 kwietnia 2022 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Pniówek” w Pawłowicach. Podczas obrad przedstawiono aktualną sytuację w rejonie zagrożenia i poinformowano o tym, że nadal niemożliwe jest przeprowadzenie akcji oraz wizji lokalnej, która ma pomóc w wyjaśnieniu przyczyn tragedii. Na chwilę obecną specjalistom trudno jest wskazać możliwy termin. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.0µg/m3 PM2.5: 4.7µg/m3