Tragedia w Pniówku i Zofiówce. Pieniądze dla osieroconych dzieci

Csm csm IMG 20220421 123953 601d32e2f2 0a65dedb64
Kastelik

Szymon Kastelik

26 września, 2022

Sejmik Śląski podjął uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej w kwocie 420 tys. zł dla jednostek samorządu terytorialnego na wsparcie osieroconych dzieci w wyniku wypadków w Kopalni Pniówek i KWK Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka. ⁦ ⁩

Ten rok był wyjątkowo tragiczny dla górnictwa. W polskich kopalniach w 2022 roku zginęło już 27 osób. Do najtragiczniejszych zdarzeń doszło w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej "Pniówek" i "Zofiówka". W pierwszej kopalni po wybuchach metanu zginęło 9 osób, ponad 20 zostało rannych, a 7 osób jest zaginionych. W Zofiówce z powodu tąpnięcia i wydzielenia się metanu zginęło 10 górników, w tym 3 pracowników Zakładu Odmetanowania Kopalń. 

Dni 20 i 23 kwietnia zmieniły już na zawsze życia kilkudziesięciu rodzin górników, którzy zginęli w KWK Pniówek i Ruch Zofiówka. Górnicy zostawili "na górze" swoje rodziny, żony i partnerki, osierocili dzieci. W przypadku tragedii w Zofiówce to aż 18 sierot. -W tym tragicznym wydarzeniu zginęło 10 pracowników. 7 z nich to pracownicy JSW ruch Zofiówka, 3 to pracownicy zewnętrznego podmioty, Byli to pracownicy w wieku 30-51 lat. W przeważającej mierze pracownicy do 40 roku życia.  Osierocili razem osiemnaścioro dzieci - informował tuż po zakończeniu akcji ratowniczej dyrektor ds. pracy w Zofiówce Marcin Gołębiowski. 

Siedmioro górników z Pniówka nadal ma status zaginionych. Nie wiadomo także, kiedy akcja ratownicza będzie mogła zostać wznowiona. We wtorek, 20 września w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego odbyło się trzecie posiedzenie Komisji powołanej przez Prezesa WUG do zbadania przyczyn i okoliczności wybuchu metanu oraz wypadku zbiorowego. Podczas obrad poinformowano o tym, że nadal niemożliwe jest przeprowadzenie akcji oraz wizji lokalnej, która ma pomóc w wyjaśnieniu przyczyn tragedii. Na chwilę obecną specjalistom trudno jest wskazać możliwy termin. 

Marszałek Jakub Chełstowski poinformował na Twitterze, że podczas dzisiejszej sesji Sejmiku Śląskiego podjęto uchwałę nt. udzielenia pomocy finansowej z budżetu województwa Śląskiego na kwotę 420 tys. zł dla jednostek samorządu terytorialnego. Pieniądze te mają być przeznaczone na wsparcie osieroconych dzieci w wyniku wypadków w Kopalni Pniówek i KWK Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka. ⁦

Tuż po tragedii, JSW informowało także o pomocy psychologicznej dla rodzin oraz skróconych protokołach otrzymania ubezpieczenia. Zaoferowano także możliwość zorganizowania dwutygodniowego turnusu terapeutyczno-wypoczynkowego dla dzieci poszkodowanych górników. Taki wyjazd zostałby przygotowany przez stowarzyszenie „Misie Ratują Dzieci” w nadmorskim ośrodku pod Kołobrzegiem albo stowarzyszenie „Siemacha” w ośrodku pod Tarnowem. JSW wyszła z inicjatywą, zorganizowania w swoim ośrodku w Zakopanem wypoczynku rodzin poszkodowanych górników. Wsparcie dla rodzin zadeklarowali również niektórzy kontrahenci JSW, m.in. Voestalpine z Austrii. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3