"Totalny" remont Opery Śląskiej! Byliśmy w środku!

Operaslaskaremont

Redakcja

11 października, 2023

Największy w historii Opery Śląskiej remont zbliża się ku końcowi. Byliśmy w środku i zobaczyliśmy, jak zmienił się budynek jednej z najważniejszych instytucji kultury w naszym regionie. 

ZOBACZ WIDEO - OPERA ŚLĄSKA PO REMONCIE:

Łączna wartość inwestycji to blisko 63 mln zł. Środki pochodzą z budżetu województwa oraz Unii Europejskiej. Przebudowa budynku Opery Śląskiej rozpoczęła się w styczniu 2022 roku Po rekordowym tempie prowadzonych prac, Opera jest gotowa na powrót do domu. 

Przebudowane zostały scena i zascenie. Spełniają teraz najwyższe standardy ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa pracy oraz poprawiły możliwości techniczne placówki, dostosowując ją do współczesnych wymogów. Scena ma zapadnię i podnoszony orkiestron. Ma też część obrotową, a wszystko to działa automatycznie dzięki sterowaniu za pomocą specjalnego pulpitu. Większość zadań scenicznych nie będzie wymagała już ręcznej pracy.

Powstała też wirtualna akustyka. Odświeżono ściany wewnątrz budynku. Zbudowano nowe fragmenty budynku oraz czterokondygnacyjny żelbetowy szyb windowy. Wyburzono i odbudowano te części gmachu, które były z złym stanie technicznym. Wzmocniono fundamenty i pogłębiono podłogi. Drewniane stropy oraz dachy wymieniono na stropy gęstożebrowe. Powstał nowy dach nad magazynem scenicznym i do nowej konstrukcji stalowej podwieszone zostaną belki żelbetowe istniejącej konstrukcji dachu.

Artyści wrócą na scenę Opery Śląskiej już w listopadzie bieżącego roku. Dyrekcja Opery czeka jeszcze na oficjalne odbiory od wykonawcy inwestycji. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-5 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.4µg/m3 PM2.5: 34.2µg/m3