Koniec wyborczego maratonu

Mid 20619318
Article

Jarosław Adamski

26 czerwca 2020

Z pewnością będzie to ostatnia niedziela dla większości kandydatów, którzy stanęli w boju o prezydenturę 2020. Dla dwojga z nich, jak przypuszczam, dogrywka odbędzie się dwa tygodnie później. Niezależnie od tego z wielu stron pada głośne: w końcu!

Nie, oczywiście nie wtedy, kiedy emocje buzują, butelki latają, a nie-Amerykanie udają Amerykanów. Także nie wtedy, gdy urzędujący prezydent mówi o komuchach, LGBT i kilku innych sobie tylko zrozumiałych kwestiach. Bo jeśli prezydenta rzeczywiście interesowałoby, to co naprawdę obchodzi Polaków, to może zacząłby od realizacji swojej wyborczej obietnicy sprzed 5 lat. Tak, tej o frankowiczach. Albo o kwocie wolnej od podatku. Nie, nie dla Posłów! Kilka jeszcze innych pomysłów Polacy podrzucają każdego dnia. Nieważne.

Ważne, że te wybory w końcu się odbędą, i w końcu poznamy zwycięzcę. Ale przede wszystkim w końcu będzie można choć na trochę od polityków odpocząć.

Ktoś powie, że to fundamentalne wybory? Decydujące w jakim kierunku zmierza nasz kraj? Bez żartów.

Prezydentura obecnego gospodarza Pałacu z żyrandolem wskazuje, że rząd nie tylko sam się wyżywi, ale też sam nada kierunki. W polityce wewnętrznej i zagranicznej. W kwestii podatków, tego kto zasiądzie w Trybunale Konstytucyjnym czy Sądzie Najwyższym. A nawet poradzi sobie z koronawirusem, albo na odwrót. Lepiej lub gorzej, ale bez udziału prezydenta. Bo jeśli ktoś miał 5 lat temu nadzieję, że po bezbarwnym poprzedniku przyjdzie osoba, która będzie przedstawiać, proponować, konsultować… no to musiał się srogo rozczarować.

Zatem wybierajmy, mniejsze zło, większe zło, aktywnego, biernego, jakiego tylko chcemy prezydenta. Kogo tam lubimy, wybierajmy.

P.S.

Gdyby jednak wygrał ten,  który obiecuje być barwnym, a nie bezbarwnym, to bez dwóch zdań będzie ciekawie. Niekoniecznie spokojnie. Ale ciekawie. Wtedy od polityki nie odpoczniemy, ale może my już nie umiemy bez niej żyć? Może tylko w tym sporze się odnajdujemy? Kto wie.

WAŻNE! Zabierzcie ze sobą długopisy. Żeby ktoś za Was się nie PO-PiS-ał.

Foto: PAP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3