
O tym, że nasza ślonsko godka jest piękna - wiedzą wszyscy. Jednak oprócz tego, że piękna jest i bardzo różnorodna i zawiła. Razem z popularnością gwary śląskiej i powstawaniem seriali oraz książek wyłącznie po śląsku rozpoczęła się era słowników śląsko-polskich. Poznaj tłumacz języka śląskiego - dla goroli i nie tylko…
Gwara śląska dla gorola (nie tylko z Sosnowca) może się wydawać czystym buczeniem, ale i ślązakom przyprawia ona trudności. Wszystko przez to, że nie jest jednorodna. Zależnie od regionu wiele słów, a nawet wymowa może się od siebie różnić. Bliżej górskich terenów oraz na wsiach popularne jest tak zwane “syczenie”. Zamiast “kołocz” mówi się “kołoc”, zamiast “laczki” - “laćki” itd. Jeśli w jakiejś rodzinie było natomiast więcej niemieckich tradycji, to i więcej słów w gwarze używają pochodzenia niemieckiego.
Gwara przez lata się mieszała, “spolszczała” jednak mimo tego kilkukrotnie już podejmowano próby jej ujednolicenia. Powstało tłumaczenie Facebooka na język śląski, tłumaczone są książki i elementarze. O krok dalej poszła nawet firma Samsung, która w modelach swoich telefonów zainstalowała fabrycznie gwarę śląską jako jeden z języków telefonu. Na liście dostępnych tłumaczeń widnieje ona jako “Język Polski (Śląski)”. Opowieść o naszym regionie napisana przez Zbigniewa Rokitę “Kajś”, nagrodzona literacką nagrodą Nike również doczekała się wydania w gwarze śląskiej.
Choć o to, czy ślonsko godka może być uznawana za gwarę czy język, językoznawcy od dawna toczą boje, to z pewnością jest to forma komunikacji, w naszym regionie niezwykle popularna. Stąd też pozostaje szczerze współczuć wszystkim, którzy sam przyjeżdżają i ni rozumią, ni w ząb. Co wtedy? Chociaż Google Translator nie obejmuje jeszcze gwary śląskiej, powstały inne elektroniczne i papierowe słowniki Śląsko-Polskie i nie tylko.

Gdzie więc szukać słownika/tłumacza języka śląskiego?
Jest kilka opcji. W internecie znajdziemy strony poświęcone tłumaczeniu śląskich słów. Są to na przykład:
- slownikslaski.pl
- bonclok.pl
- slunski-chachor.pl
- antryj.pl
- silling.org

Powstało także kilkanaście tytułów wydawniczych, w tym pięknie ilustrowane wydania słowników dla dzieci. W internetowych księgarniach i aukcjach znajdziemy wiele słowników gwary, stacjonarnie możemy kupić taki w sklepie “Gryfnie” w Katowicach.