Tężnia Solankowa? Na pewno nie w Bielsku-Białej

Aerozol pod teznia

Redakcja

17 listopada 2019

Tężnie Solankowe to coraz popularniejsze instalacje. Jedne miasta je budują, inne mają z tym problem. Tężni nie będzie w Bielsku Białej. Projekt zgłoszony do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego nie został dopuszczony do głosowania. O sprawie pisze portal bielsko.biala.pl.

Powodem jest brak pieniędzy na późniejsze utrzymanie tężni solankowej. Ta miała powstać u zbiegu ul Boboli i Al. Armii Krajowej, przy Szpitalu Wojewódzkim. Ale jej nie będzie.

[CZYTAJ TAKŻE: Bielsko-Biała: zamordował kobietę! Grozi mu dożywocie!]

Projekt nie został dopuszczony do głosowania. Urząd negatywnie zweryfikował projekt ze względu na brak możliwości realizacji i zabezpieczenia kosztów utrzymania instalacji. Szpital, przy którym miałaby stanąć instalacja nie ma takiej możliwości, gdyż jak czytamy w uzasadnieniu - Utrzymanie i eksploatacja tężni solankowej nie wpisuje się w zakres działań Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Dyrekcja szpitala również wskazała, że nie stać ją na ponoszenie takich kosztów.

Wg autora projektu Rafała Ryplewicza szpital nie musi tego robić.

Według dwóch niezależnych opinii radcy prawnego oraz pracownika naukowego, będącego praktykiem zawodowym w swojej dziedzinie, nie jest tak, że samorząd województwa nie może przekazywać środków na utrzymanie tężni. Pozwala na to zarówno ustawa o działalności leczniczej, jak i ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – mówi Rafał Ryplewicz, radny Bielsko-Białej.

W pierwszej edycji śląskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy wybierają projekty za w sumie 10 mln złotych. Głosowanie do końca listopada. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.2µg/m3 PM2.5: 18.0µg/m3