Tauron na bieżąco komentował na Twitterze konferencję prezesa RAFAKO. Kabaret z blokiem 910 MW w tle

Elektrownia jaworzno 910 4 a 4
Kastelik

Szymon Kastelik

30 sierpnia, 2022

Tego chyba jeszcze nie było. Trwa konflikt pomiędzy RAFAKO a Tauronem o awarię bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Obie strony, zarządzane przez dorosłych ludzi, zamiast spróbować się dogadać, to postawiły na medialną wojnę, która weszła na nowy poziom. Prezes raciborskiej spółki zorganizował konferencję prasową, którą Tauron na bieżąco komentował na Twitterze.

Trwa wojna medialna pomiędzy Tauronem a RAFAKO. Powód? Blok 910 MW warty ponad 6 miliardów złotych. Zaczęło się od oskarżeń RAFAKO, który stwierdził, że Tauron wykorzystuje w nowoczesnym bloku węgiel złej jakości. Następnie doszło do planowanego lub nieplanowanego (zależy która ze stron informuje) przestoju pracy bloku 910 MW (problem z odżużlaczem i lejem). Według RAFAKO powodem był zły węgiel. Tauron wszystkiemu zaprzeczał. Konflikt zaognił się w ostatnich dniach. Tauron stwierdził, że RAFAKO nie wywiązuje się z planu naprawczego w bloku 910 MW. RAFAKO stwierdził zaś, że to Tauron uniemożliwia usunięcie usterki w planowanym terminie. Ostatecznie Tauron wybrał nowego wykonawcę napraw, co spotkało się ze sprzeciwem RAFAKO. Obie strony oskarżają się nawzajem o szantaż biznesowy i działanie na szkodę spółek. 

Ale to co wydarzyło się we wtorek, 30 sierpnia, trudno skomentować w normalny sposób. Prezes RAFAKO Radosław Domagalski-Łabędzki zorganizował w Warszawie konferencję prasową, gdzie powtórzył wszystkie tezy przedstawione przez RAFAKO w ostatnich tygodniach. Przypomniał, że Tauron korzysta z węgla złej jakości, co doprowadziło do uszkodzenia bloku 910 MW. Konferencja rozpoczęła się o godzinie 9:30. Podczas jego wystąpienia, Tauron komentował jego słowa... na Twitterze. Obie strony zamiast spotkać się i negocjować w normalnych warunkach, postawiły na medialną kłótnię: prezes RAFAKO za pośrednictwem streamu internetowego, a Tauron za pośrednictwem mediów społecznościowych. Co więcej, Domagalski-Łabędzki na bieżąco czytał wpisy Tauronu, a nawet je komentował.

- Chcemy dokończyć kontrakt. Dajcie nam go dokończyć. Oni idą w konflikt - powiedział prezes RAFAKO na konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że w całej sprawie chodzi o blok 910 MW, budowany przez kilka lat, który kosztował nasz kraj ponad 6 miliardów złotych. 

Tuż przed rozpoczęciem konferencji prezesa RAFAKO, Tauron poinformował, że usterka bloku została usunięta. – Naprawa leja kotła została dokończona przez wykonawcę zastępczego. Urząd Dozoru Technicznego potwierdził, że prace zostały wykonane zgodnie z zatwierdzoną technologią i w odpowiednim zakresie. Decyzja o wyborze tzw. wykonawstwa zastępczego miała na celu jak najszybsze uruchomienie jednostki – wyjaśnia Patrycja Hamera, rzecznik prasowy Nowe Jaworzno Grupa TAURON. – Działania te mieszczą się w zakresie realizacji naszych uprawnień kontraktowych. Planowo blok zostanie zsynchronizowany z siecią elektroenergetyczną do końca tygodnia i będzie do dyspozycji PSE  – dodaje rzeczniczka NJGT.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.7µg/m3 PM2.5: 13.4µg/m3